Αδιάφορη… η τιμωρία για τους “Πολίτες”

Για την 26η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι «ξεμπέρδεψε» κόντρα στη Γουέστ Χαμ με 2-0 και κοιτάζει ήδη το επόμενο παιχνίδι της.

Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα αγωνίστηκαν για 70 λεπτά πάρα πολύ καλά, σκόραραν δύο γκολ και είχαν πολύ περισσότερες ευκαιρίες. Το σκορ είναι τελείως πλασματικό με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ κακοί και δεν πρόβαλαν καμία αντίσταση.

Η Σίτι έμεινε στη 2η θέση με 54 βαθμούς, ενώ η Χαμ με τη σειρά της συνέχισε στη 18η θέση με 24 βαθμούς.

Οι “Πολίτες” πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, με προβάδισμα ενός γκολ. Ο Λαπόρτ το πέτυχε στο 30’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε. Πολλές οι ευκαιρίες των γηπεδούχων να αυξήσουν το προβάδισμα τους ή να το είχαν ανοίξει νωρίτερα, με βασικούς πρωταγωνιστές τους Ζεσούς και Αγκουέρο.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τη Σίτι να σκοράρει ακόμα ένα γκολ και να παίρνει το τρίποντο, πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-0.

Αυτό το έβαλε ο ο Ντε Μπρόινε στο 62’, που ήρθε η σειρά του να χριστεί σκόρερ. Από εκείνον ξεκίνησε η επίθεση, βρήκε τον Μπ. Σίλβα ο οποίος ξεπέρασε τον αμυντικό που είχε μπροστά του αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα. Εκεί, ήρθε ο Βέλγος να την κυνηγήσει και να νικήσει τον Φαμπιάνσκι.

Οι ευκαιρίες δεν ήταν τόσες πολλές όσο στο πρώτο μέρος, αλλά το δεύτερο γκολ ήταν αρκετό για να τελειώσει το παιχνίδι.

Τα “Σφυριά” δεν πρόβαλαν καμία αντίσταση και αρκέστηκαν στο να αμύνονται.

Κίτρινες: Μαζουακού (45’)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Μεντί, Λαπόρτ (65’ Στόουνς), Οταμέντι, Γουόλκερ, Ντ. Σίλβα (85’ Φοντέν), Ρόντρι, Ντε Μπρόινε (79’ Γκουντογκάν), Ζεσούς, Αγκουέρο, Μπ. Σίλβα

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Μαζουακού, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Ντιόπ, Φρέντερικς (60’ Ζαμπαλέτα), Νομπλ, Σούτσεκ, Ράις, Αντόνιο, Σνόντγκρας (80’ Μπόουεν)