Άδικη ήττα για Έβερτον

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Πρέμιερ λιγκ η Λέστερ με νύχια και με δόντια νίκησε στο Λίβερπουλ την Έβερτον με 1-0 στην μοναδική φάση που έκανε στο ματς.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 11′ με τον Βάρντι που μπήκε στην περιοχή και σούταρε χωρίς να βρει στόχο.

Στην συνέχεια η Έβερτον ήταν καλύτερη και είχε δοκάρι με την εκτέλεση του Ντιν και το σουτ του Κένι στο 19′.

Στο 32′ με τον ίδιο τρόπο τα ζαχαρωτά απείλησαν αυτή την φορά ο Ζούμα απείλησε με κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο.

Στο 38′ ο Γκέζαλ δεν μπόρεσε να βρει στόχο από μακρυνή απόσταση.

Στο δεύτερο μέρος η Λέστερ μπήκε δυναμικά άνοιξε το σκορ με το τέρμα του Τζέιμι Βάρντι στο 58ο λεπτό.

Ο Άγγλος επιθετικός από το λάθος της άμυνας της Έβερτον βρέθηκε απέναντι στον Πίκφορντ και έκανε το 1-0.

Η Έβερτον από το τέρμα της Λέστερ και έπειτα πίεσε και είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία έως το 73ο λεπτό που Ρίτσαρλσον βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Μαγκουάιρ με τάκλιν απεσώβησε την ισοφάριση.

Η Έβερτον έπειτα αναθάρρησε και χτυπούσε την Λέστερ αρχικά με το σουτ του Τοσούν που έδιωξε ο Σμάιχελ στο 76′. Ο Τσίλγουελ στο 80ο λεπτό προσπάθησε με ένα αδύναμο σουτ να νικήσει τον Πίκφορντ αλλά ο Άγγλος διεθνής μπλόκαρε σταθερά.

Στο 92′ στην τελευταία φάση του ματς ο Ντιν από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Σμάιχελ και η Λέστερ κράτησε αυτή την περιπετιώδη νίκη.

Οι συνθέσεις:

Έβερτον: Πίκφορντ, Κένι, Κιν, Ζουμά, Ντιν, Γκουέγιε, Αντρέ Γκόμες(Μπερνάντ 62′), Γουόλκοτ(Τοσούν 70′), Σίγκουρντσον, Ριτσάρλσον, Κάρλβερτ Λιουιν

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Έβανς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Εντιντί, Μεντί, Τσουντχάρι, Ρικάρντο, Γκεζάλ(Όλμπραιτον 46′), Βάρντι(Γκρέι 92′)

Κάρτες: Τοσούν 81′