AEK: Νίκη και πρόκριση στη δεύτερη θέση

Άνετη επικράτηση για την Ένωση που έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο του BCL.

Η ΑΕΚ νίκησε με ευκολία την Άνβιλ με 83-72 στο κλειστό των Ολυμπιακών εκγαταστάσεων και τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο της πίσω απο την Χαποέλ Ιερουσαλήμ.

Οι “κιτρινόμαυροι” δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους Πολωνούς, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου “πάτησαν γκάζι” και έφτασαν με ευκολία στη νίκη.

Ευχάριστη έκπληξη για την ελληνική ομάδα ο Νίκος Ρογκαβόπουλος όπου είχε 15 πόντους σε 12 λεπτά παιχνιδιού. Αρκετά καλός και ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους, ενώ με 14 πόντους ακολούθησαν οι Ματσιούλις και Ρει. Εξαιρετικός και ο Νίκος Ζήσης με 9 πόντους και 10 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τζόουνς με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Λίντο είχε 18 πόντους.

Αναλυτικά το ματς:

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 5-5 με το καλάθι του Γκράντ. Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με το τρίποντο του Ρέι για το 8-6, για να φέρει το ματς στα ίσα ο Τζόουνς. Στις βολές του Κάρολακ απάντησε με τρίποντο ο Ζήσης, με τον Χρυσικόπουλο να αυξάνεται το προβάδισμα της ΑΕΚ σε 13-10. Ο Λίντο με καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά την Άνβιλ για το 13-15. Τζόουνς και Σζέβτζικ έτρεξαν ένα σερί 5-0, πριν απαντήσει με δικό του σερί ο Ματσιούλις για το 19-20.

Ο Ματσιούλις συνέχισε το σερί της ΑΕΚ με λει απ για το προβάδισμα και το 22-20. Ο Βαντόφσκι απάντησε με τρίποντο για το 22-23 και οι βολές του Σζέβτζικ έκαναν το 22-27. Ρογκαβοπουλος και Λίντο αντάλλαξαν τρίποντα με τον Τσάλμερς να ευστοχεί και αυτός σε τρίποντο για το 28-30. Λίντο και Τζόουνς έκαναν το 28-35, για να απαντήσει ο Ρογκαβοπουλος με τρίποντο (31-35). Η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 11-0 μετά το καλάθι του Σούλιμα με τον Τζόουνς να σκοράρει με βολή λίγα δεύτερη πριν την λήξη του ημιχρόνου (44-38).

Παρά την μείωση του σκορ από την Άνβιλ η ΑΕΚ κράτησε την διαφορά με το τρίποντο του Ματσιούλις, για να μειώσει ξανά ο Ντόου σε 47-43. Ρογκαβόπουλος και Γκράντ ανέβασαν την διαφορά στους 9, για κάνει το +12 ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο 55-43. Χρυσικόπουλος και Μούρ αντάλλαξαν τρίποντα, όμως ο Αμερικανός ευστόχησε σε βολές για το 61-54. Και οι βολές του Γιάνκοβιτς έκαναν το 65-54.

Η διαφορά έφτασε το +15 με τα καλάθια των Ρέι και Χρυσικοπούλου, με τον Κακλαμανάκη να σκοράρει για το 72-55. Η ΑΕΚ βρέθηκε στο +20 έπειτα από την εύστοχη βολή του Κακλαμανάκη (75-55). Η πολωνική ομάδα έτρεξε ένα σερί 4-0 όπου πλησίασε στο σκορ προσωρινά πριν σκοράρει με καλάθι και φάουλ ο Ζήσης για το 78-59. Ξανά οι Πολωνοί έτρεξαν ένα σερί 6-0 όπου μείωσαν στους 13 (78-65). Το σερί των φιλοξενούμενων διέκοψε ο Ματσιούλις με τρίποντο για το 81-65. Άλλο ένα σερί 5-0 για την Άνβιλ έριξε την διαφορά στους 11, για να βάλει στο στο σερί ο Ρέι με λει απ (83-70). Το τελευταίο καλάθι του αγώνα πέτυχε ο Λίντο για το 83-72.

Δεκάλεπα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 3 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 14 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), Ρέι 14 (3/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλότερ 1, Ζήσης 8 (1/3 δίποντα, 1/2 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τσάλμερς 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Γιαννόπουλος, Γκραντ 4, Κακλαμανάκης 6 (5 ριμπάουντ), Ρογκαβόποτυλος 15 (1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές)

Άνβιλ (Μίλιτσιτς): Τζόουνς 21 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 14 ριμπάουντ), Λίντο 18 (4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 λάθη), Ζέβτσικ 5 (1), Βαντόβσκι 3 (1), Ντόου 5 (6 ασίστ), Κάρολακ 5 (1/7 σουτ), Σούλιμα 4