ΑΕΚ-Άγιαξ: Πάλεψε για την ανατροπή, αλλά πήρε τον βαθμό η Ένωση

Ένα βήμα πριν την ανατροπή ήταν η ΑΕΚ που πήρε ισοπαλία από τον Άγιαξ και νιώθει αδικημένη από το τελικό αποτέλεσμα.

Για την 2η αγωνιστική του Europa League, η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με τον Άγιαξ σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάρει και την νίκη.

Η ολλανδική ομάδα μπήκε επιθετικά στο πρώτο μέρος, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεργκβάιν στο 30ο λεπτό. Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες, αλλά βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης στο 76′ με τον Βίντα και είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Γιόνσον στο 90ο λεπτό για να πάρει το τρίποντο.

Η Ένωση είναι πρωτοπόρος, φτάνοντας τους 4 βαθμούς σε δύο παιχνίδια, ενώ ο Άγιαξ παρέμεινε στους 2β σε ισάριθμες αναμετρήσεις με την Μαρσέιγ να έχει τους ίδιους βαθμούς με τον Αίαντα, λόγω της ισοπαλίας με 2-2 κόντρα στην Μπράιτον με τους Άγγλους να μένουν τελευταίοι με έναν βαθμό.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 12ο λεπτό με το σουτ του Φορμπς μέσα από την περιοχή που μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Στάνκοβιτς.

Στο 20ο λεπτό, ο Μπέργκβάιν βρέθηκε απέναντι στον Στάνκοβιτς με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να του λέει “όχι”.

Η Ένωση έκανε αισθητή την παρουσία της στο 23ο λεπτό με το σουτ του Αραούχο μετά το γύρισμα του Άμραμπατ αλλά το τελείωμα του Αργεντινού ήταν άστοχο όπως και το πλασέ του Χατζισαφί δύο λεπτά αργότερα.

Εκεί που ο “Δικέφαλος” έδειχνε να ισορροπεί το ματς, στο 30′ ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπέργκβάιν από τον Πινέδα, ο Γιούνγκ έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπέργκβάιν ανέλαβε την εκτέλεση, ο Στάνκοβιτς έπεσε σωστά χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποσοβήσει το τέρμα.

Στο 35ο λεπτό, ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Χόρτερ να κάνει την επέμβαση και στην συνέχεια τον Σιντιμπέ να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 40′ ο Μπέργκβάιν έκανε το σουτ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Στο 44ο λεπτό, ο Μπερχάους δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Στάνκοβιτς σε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 45ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Βίντα έκανε την κεφαλιά ψαράκι όμως δεν η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από τα δοκάρια του Αίαντα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ μα την σέντρα σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 48ο λεπτό που έφυγε άουτ.

Στο 66ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Χόρτερ να κάνει την επέμβαση.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπερχάους δοκίμασε το πόδι του που μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ βρήκε την ισοφάριση στο 74ο λεπτό με τον Ντομαγκόι Βίντα. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Βίντα κινήθηκε προς την μπάλα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 77′ ο Μάνταλος σουτάρει έξω από την περιοχή χωρίς να βρει εστία.

Στο 90ο λεπτό, η Ένωση έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει το τρίποντο. Ο Γιόνσον κέρδισε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, πάσαρε στον Μάνταλο, αυτός του έδωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι στην εστία αλλά έκανε κακό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του Άγιαξ και έτσι έμεινε το τελικό 1-1.

Σκόρερς: 74′ Βίντα – 30’Μπέργκβάιν

ΑΕΚ(Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (74′ Ελίασον), Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ (67′ Ρότα), Σιμάνσκι, Πινέδα (67′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (79′ Μοχαμάντι), Άμραμπατ, Αραούχο, Πόνσε (67′ Μάνταλος).

Άγιαξ(Στέιν): Χόρτερ, Ρενσχ, Σούταλο, Άβιλα, Χότα, Μπέργκις, Ταχίροβιτς (Φαν ντεν Μπούμεν), Τέιλορ, Φορμπς (84′ Άξελ – Ντόνγκεν), Μπέρχβαϊν, Μπρόμπεϊ (74′ Άκπομ).