ΑΕΚ-Αντβέρπ: Ήττα για την Ένωση και συνεχίζει στο Europa League

H ΑΕΚ δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Αντβέρπ και συνεχίζει στο Europa League

H AEK ηττήθηκε με 1-2 από την Αντβέρπ στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», για τη ρεβάνς των πλέι οφ του Champions League.

Η Ένωση δεν κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Champions League και συνεχίζει στο Europa League.

Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ προκρίθηκε στους ομίλους της μεγάλης διοργάνωσης με δύο νίκες, αφού μετά την Αμβέρσα (1-0) νίκησε την Ένωση και στην Αθήνα.

Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Κερκ (73΄), Μπαλικουϊσα (90+5΄), ενώ για την ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει ο Αραούχο στο 90΄.

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς ασκώντας ασφυκτική πίεση στους Βέλγους, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την Αντβέρπ στο 4’. Ο Μούγια βρήκε χώρο εκτός περιοχής και σούταρε, με τον Στάνκοβιτς να βρίσκεται στη σωστή θέση και να απομακρύνει.

Ο Γάλλο γκολκίπερ, Μπιτέζ απέκρουσε το σουτ του Πόνσε, διορθώνοντας το σφάλμα του στο 16΄.

Η πίεση που ασκούσε η ΑΕΚ ήταν ελεγχόμενη από τους Βέλγους, που άντεξαν και κράτησαν το μηδέν στην άμυνά τους.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα συνέχισε να πιέζει ακατάπαυστα, αλλά δεν είχε κάποια μεγάλη ευκαιρία για να βρει το γκολ, στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 61΄ έγινε το highlight της βραδιάς. Ο Μπαλικουϊσά από δεξιά έβγαλε τη μπάλα παράλληλα, αυτή πέρασε από τον Στάνκοβιτς και ο Μούγια, εντελώς μόνος του, δεν κατάφερε να πλασάρει και έχασε ένα γκολ που δεν… χάνεται!

Αμέσως μετά η ατυχία χτύπησε την Αντβέρπ καθώς ο αρχηγός της ο Τόμπι Αλντερβάιρελντ, τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του μπήκε ο 20χρονος Βαν Ντεν Μπος.

Στο 73΄ μια αδράνεια στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα, έβαλε την Αντβέρπ σε θέση οδηγού. Από πλάγιο άουτ ο Μπαλικουϊσά έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έβγαλε ασίστ στον Κερκ, ο οποίος έκανε το 0-1.

Ακριβώς με τη συμπλήρωση των 90΄ λεπτών στη μοναδική ευκαιρία που παρουσιάστηκε στην ΑΕΚ στο β΄ ημίχρονο, ο Αραούχο ισοφάρισε σε 1-1.

Όμως όλα τελείωσαν στο 95΄ όταν ο Φερμέιρεν βρήκε τον Μπαλικουϊσα στον κενό χώρο και διαμόρφωσε το τελικό το 1-2.

Κίτρινες: Μάνταλος

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (80΄ Γιόνσον), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (80΄ Πισάρο), Άμραμπατ (69΄ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (80΄ Μάνταλος), Πινέδα, Τσούμπερ (70΄ Αραούχο), Πόνσε

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Μπιτέζ, Βάινς, Ντε Λετ, Αλντερβάιρελντ (65΄ λ.τρ. Βαν ντεν Μπος), Κουλιμπαλί, Κεϊτά, Φερμέιρεν, Μπαλίκουϊσα (90+7΄ Οντρέικα), Εκέλενκαμπ (66΄ Κερκ), Μούγια, Γιάνσεν (83΄ Γιουσούφ)