ΑΕΚ – Απόλλων Λεμεσού: Καθάρισε με Λιβάι Γκαρσία

Με νίκη συνεχίζει τα φιλικά η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε του Απόλλωνa Λεμεσού στο ΟΑΚΑ

Ευρεία νίκη με 3-0 πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού στο ΟΑΚΑ και πρόκειται για το 4ο φιλικό της Ένωσης στο πλαίσιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας που πραγματοποιεί και πρώτο ύστερα απ’ την προετοιμασία στην Ολλανδία. Σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Λιβάι Γκαρσία με δύο γκολ και ο Πέτρος Μάνταλος.

Στα πρώτα φιλικά η Ένωση νίκησε τη Φιτέσε με 3-1, ακολούθησε η ήττα απ’ τη Φέγενορντ με το ίδιο σκορ και την προηγούμενη εβδομάδα ηττήθηκε κι απ’ την Μπριζ με 1-2.

Ο Αραούχο βρέθηκε στις κερκίδες και παρακολούθησε τον αγώνα, μαζί με τον Αργεντινό επιθετικό, στο γήπεδο ήταν και ο πρώην μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ και νυν της Τράμπζονσπορ, Τάσος Μπακασέτας.

panikos kristallis aek apollon lemesou

Μια συγκινητική στιγμή σημειώθηκε πριν από τη σέντρα, μετά τον Πανίκο Κρυστάλλη, έναν βετεράνο παίκτη που ενώνει τις δύο ομάδες, να βραβεύεται από τον Στέλιο Σεραφείδη. Ο Κύπριος παλαίμαχος κατέκτησε με την ΑΕΚ το πρώτο επαγγελματικό πρωτάθλημα, το 1963.

Γκολ με το…καλημέρα πέτυχε η ΑΕΚ και στο 6’ έγινε το γέμισμα από αριστερά στον αμαρκάριστο Μάνταλο, ο Λόπεζ έκανε πάσα στην περιοχή και ο Γκαρσία απ’ το πέναλτι με πολύ ωραίο γυριστό, έκανε 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα η Ένωση βρήκε και άλλο γκολ με τη κάθετη του Γκαρσία στον Μάνταλο, αυτός σούταρε αλλά απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς, ο αρχηγός της ΑΕΚ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-0.

Με το δεξί ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ που βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μάνταλο, έδωσε αριστερά στον Αλμπάνη και από εκεί δεξιά στον Μπακάκη, αυτός καθυστέρησε και έδωσε στον Γκαρσία, ο οποίος πέρασε ανάμεσα από τρεις παίκτες, μπήκε στην περιοχή, σούταρε χαμηλά και έκανε το 3-0

Στο 67’ η Ένωση βγήκε αντεπίθεση, ο Γκαρσία άνοιξε στον Ανσαριφάρντ δεξιά, αυτός βρήκε πανέμορφα απέναντι στον Αλμπάνη, όμως ο επιθετικός της ΑΕΚ πλάσαρε λίγο άουτ

Στο 70’ ξαφνικό σουτ του Μάνταλου, ενώ κινήθηκε αντίθετα, η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι του Απόλλωνα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας απείλησε μετά το λάθος του Τσιντώτα, με τον Ίντζια να πλασάρει άουτ.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (63΄Σβάρνας), Νεντελτσιάρου (46′ Μήτογλου), Τζαβέλλας (87′ Ρουκουνάκης), Λόπες (46′ Μιτάι), Σιμάνσκι (87′ Σαμπανάτζοβιτς), Σάκχοφ, Γκαρσία (79′ Νταντσένκο), Μάνταλος (87′ Ραντόνια), Αλμπάνης (65′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (87′ Κοσίδης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (61′ Ίντζια), Ουέλινγκτον, Κατελάρης, Φιλιώτης, Μάρκοβιτς (70′ Παπουνασβίλι), Ντένιτς, Κυριάκου, Ζράντι, Πίττας, Ψύχας (61′ Μαλεκίδης)