ΑΕΚ-Άρης: Αγχωτική νίκη για την Ένωση

Η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με το τρόπο της α λα… “ΑΕΚ” και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση

Για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ ξεπέρασε με τεράστια δυσκολία το εμπόδιο του Άρη που αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα (2-1) και παρέμεινε έναν πόντο πίσω από τον Ολυμπιακό.

Με τα γκολ του Μήτογλου (16΄) και Μάνταλου (37΄πεν.) η Ένωση πήρε τους τρεις βαθμούς στο ΟΑΚΑ που τη διατηρούν στη 2η θέση με 19β, πίσω από τον Ολυμπιακό (20β.). Για τον ‘Αρη μείωσε ο Ματέο Γκαρσία στο 73΄, δυο λεπτά μετά την αποβολή του Μήτογλου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στην 10η θέση με 8β.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση είχε σημαντική ευκαιρία μόλις στο δεύτερο λεπτό. Ο Ρότα σέντραρε από τα αριστερά ο Ανσαριφάρντ έκανε την κεφαλιά, ο Κουέστα είχε όμως την απάντηση και στην συνέχεια ο Ρότα σούταρε ψηλά.

Η Ένωση απείλησε εκ νέου στο 5ο λεπτό. Ο Τσούμπερ βρέθηκε εκτός περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η απάντηση από πλευράς Άρη ήρθε δύο λεπτά αργότερα. Ο Μπερτόλιο βρέθηκε στην γωνία της περιοχής πλάσαρε και ανάγκασε τον Στάνκοβιτς σε εξαιρετική επέμβαση.

Ο Άρης σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του και μπορεί στο 11′ το πλασέ του Ματέο Γκαρσία να μην απείλησε τον Στάνκοβιτς όμως στο 13′ ο Άρης είχε την δική του διπλή ευκαιρία με το φαλτσαριστό πλασέ του Γκαρσία που απομάκρυνε με υπερένταση ο Στάνκοβιτς και το σουτ του Μπερτόλιο που σταμάτησε στο σώμα του Μήτογλου.

Ο νεαρός αμυντικός της Ένωσης της έδωσε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ εκεί που ήταν αμαρκάριστος ο Μήτογλου και με προβολή στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον αμυντικό της Ένωσης να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της νέας του ομάδας και τον αρχηγό της ΑΕΚ να πραγματοποιεί την πέμπτη του ασίστ την τρέχουσα σεζόν.

Στην συνέχεια, ο Άρης πίεσε είχε μία καλή στιγμή με την κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 18′ και ένα δοκάρι στο 23ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπράμπετς που προήλθαν από εκτελέσεις κόρνερ.

Ο Άρης είχε πάρει το μομέντουμ του ματς αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση. Πιο συγκεκριμένα, στο 35′ ο Δικέφαλος ξεχύθηκε στην αντεπίθεση με τον Τσούμπερ, ο Ελβετός πάσαρε στον επερχόμενο Μάνταλο εντός περιοχής και ο Μπράμπετς μην μπορώντας να το σταματήσει ανέτρεψε τον διεθνή. Ύστερα από τις διαβουλεύσεις με το VAR, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση στην δεξιά γωνία του Κουέστα κάνοντας το 2-0.

Στο 42′ ο Γκάνεα σούταρε πάνω στον εξαιρετικό και σήμερα Στάνκοβιτς και έτσι έμεινε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να βρει δίοδο προς την εστία της ΑΕΚ. Η ουσιαστικότερη απειλή ήρθε στο 65′ με την κεφαλιά του Καμαρά μετά την εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι που πέρασε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν δραστικά την απόδοσή τους μετά από αυτή την ευκαιρία και κέρδισαν κόκκινη κάρτα στο 71′ από το φάουλ του Μήτογλου στον Καμαρά που έβγαινε μόνος του στην πλάτη της άμυνας ύστερα από την υπόδειξη του VAR αλλά η εκτέλεση του Μαντσίνι κατέληξε στο τείχος.

Ο Άρης μείωσε το σκορ με τον Γκαρσία στο 73ο λεπτό. Ο Σούντγκρεν σέντραρε από τα δεξιά, ο Γκαρσία πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στην περιοχή και έδωσε ελπίδες στον Αρη για αποτέλεσμα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Άρης είχε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Μαντσίνι σέντραρε από τα δεξιά, ο Γκαρσία μετά την αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ έμεινε ολομόναχος έκανε το σουτ αλλά ο Μισελέν έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Όπως ήταν φυσικό, ο Άρης πίεσε ασφυκτικά την Ένωση χωρίς να βρει την τελική πάσα που θα απέφερε κινδύνους στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σάσα πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας στέλνοντας την μπάλα άουτ και ουσιαστικά έδωσε την νίκη στην ΑΕΚ.

Κίτρινες: Ρότα 7′, Μάνταλος 54′, Σιμόες 85′, Τζαβέλλας 95′, Βράνιες 96′ – Φαμπιάνο 21′, Τζέγκο 41′, Ιτούρμπε 95′, Καμαρά 96′

Κόκκινη: Μήτογλου 71′

Σκόρερ: Μήτογλου 15′, Μάνταλος 37′

AEK (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα(26′ Μισελέν), Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι(77′ Τζαβέλλας), Σιμόες, Τάνκοβιτς(60′ Γκαρσία), Μάνταλος(60′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ(77′ Αραούχο)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν , Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο(61′ Σάσα), Εντιαγέ(78′ Ιτούρμπε), Γκαρσία, Μπερτόγλιο(88′ Χαίροβιτς), Γκάμα(61′ Μαντσίνι), Καμαρά