ΑΕΚ-Άρης: Νίκησε τον Άρη και ανέβηκε στην κορυφή

Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα του Άρη και πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Αραούχο, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Άρη στην «Αγιά Σοφιά- OPAP Arena» και πάτησε στην κορυφή για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Σέρχιο Αραούχο που κέρδισε το πέναλτι (εκτέλεσε ο Άμραμπατ) που άνοιξε το σκορ η Ένωση και έδωσε τις δύο ασίστ σε Γκατσίνοβιτς και Πινέδα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12ο λεπτό με το πλασέ του Σιμάνσκι στο ύψος του πέναλτι που δεν βρήκε εστία.

Η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ στο 19ο λεπτό με τον Νόρντιν Άμραμπατ. Ο Αραούχο έγινε αποδέκτης της μπάλας, ο Ουντουμπάτζο ανέτρεψε τον Αργεντινό και ο Άμραμπατ που ανέλαβε την εκτέλεση έδωσε το προβάδισμα στην γηπεδούχο.

Η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 39ο λεπτό με το τετ α τετ του Γκαρσία που έδιωξε σε κόρνερ ο Κουέστα.

Στο 52ο λεπτό , ο Άρης βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν φάουλ, ο Αθανασιάδης έδιωξε προ του Φαμπιάνο, ο Γκρέι έκανε την κεφαλιά που έδιωξε ο Χατζισαφί πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα και ο Πίρσμαν στην συνέχεια έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στο 64ο λεπτό, ο Πινέδα έκανε το μακρυνό σουτ που μάζεψε ο Κουέστα.

Ο Αθανασιάδης υπέδειξε τα αντανακλαστικά του στο 68ο λεπτό στην κεφαλιά του Μπράμπετς μετά τη σέντρα του Φαμπιάνο που έδιωξε στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ.

Στο 74ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς έκανε το σουτ αλλά δεν απείλησε την εστία του Άρη.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σέρβος έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ένωση. Ο Αραούχο κέρδισε την μπάλα στον χώρο του κέντρου διένυσε μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Γκατσίνοβιτς που πλάσαρε ιδανικά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Δικέφαλος έκανε τρία τα τέρματα της στο 89ο λεπτό με δράστη τον Ορμπελίν Πινέδα. Ο Άρης ήταν ψηλά στο γήπεδο, ο Αραούχο κέρδισε την μπάλα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, είδε τον Πινέδα να έρχεται και πάσαρε στον Μεξικανό που πλάσαρε για το 3-0.

Στο 92ο ο Αραούχο βρήκε τον Τσούμπερ στην περιοχή αλλά ο Ελβετός νικήθηκε από τον Κουέστα και έτσι παρέμεινε το 3-0.

Σκόρερ: 19′ Άμραμπατ, 76′ Γκατσίνοβιτς, 89′ Πινέδα

Κίτρινες: 32Άμραμπατ, 50′ Σιμάνσκι, 41′ Χατζισαφί, 84′ Μουκουντί – 22′ Φαμπιάνο, 30′ Πίρσμαν, 46′, 61′ Ετέμπο, 78′ Νταμπό

Κόκκινη: 61΄ Ετέμπο (δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (79′ Σιντιμπέ), Σιμάνσκι (70′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (79′ Μάνταλος), Άμραμπατ (70′ Ελίασον), Πινέδα, Αραούχο, Γκαρσία (79′ Τσούμπερ)

Άρης (Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (70′ Μαζικού), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταρίντα, Ετέμπο, Ντουκουρέ, Ματέο Γκαρσία (94′ Σγούρος), Ιτούρμπε, Γκρέι (60′ Νταμπό)