ΑΕΚ-Άρης: Ο Βίντα λύτρωσε τον «Δικέφαλο»

Με δράστη τον Βίντα η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη.

Για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Άρη στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και πέρασε μόνη δεύτερη στην βαθμολογία.

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ντομαγκόι Βίντα στο 55ο λεπτό και μαζί με τους Πέτρο Μάνταλο και Νταμιάν Σιμάνσκι ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7ο λεπτό και ήταν για τον Άρη με τον Οντουμπάτζο να μπαίνει στην περιοχή αλλά να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ορμπελίν Πινέδα, ο Τσούμπερ βγήκε σε θέση τετ α τετ πάσαρε στον Πινέδα και ο Μεξικανός έκανε το σουτ με τον Μπράμπετς να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Στο 38ο λεπτό η Ένωση είχε πολύ καλή ευκαιρία με το σουτ του Μάνταλου που έδιωξε ο Κουέστα στέλνοντάς την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Άρης στο 44′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με το γύρισμα του Οντουμπάτζο στον Μορόν με τον Ισπανό να κάνει κακό τελείωμα.

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της νίκης με την κεφαλιά του Ντομαγκόι Βίντα. Στο 55′ ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά και η μπάλα αναπαύτηκε στα δίχτυα του Κουέστα.

Στο 65ο λεπτό, ο Πιζάρο συνεργάστηκε με τον Άμραμπατ, ο Μαροκινό κάνει την σέντρα, ο Πόνσε παίρνει την κεφαλιά και αναγκάζει τον Κουέστα σε εκπληκτική επέμβαση.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες φάνηκαν κουρασμένες και δεν δημιούργησαν μεγάλο κίνδυνο αμφότερες και έμεινε το τελικό 1-0.

Σκόρερ: 55′ Βίντα

ΑΕΚ(Ματιάς Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον (64′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (78′ Ζίνι), Μάνταλος (64′ Πισάρο), Τσούμπερ (64′ Πόνσε).

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα (81′ Μενέντεθ), Τζούρασεκ (63′ Πάρδο), Παναγίδης (59′ Μόμπεργκ-Κάρλσον), Σουλεϊμάνοφ (81′ Σαμόρα), Μορόν.