ΑΕΚ- Άρης: Τελείωσε τις υποχρεώσεις της και πάει διακοπές η ΑΕΚ

Ισόπαλη με 0-0 και τέταρτη στη βαθμολογία, ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα η ΑΕΚ κόντρα στον Άρη στο ΟΑΚΑ

Μόνο ιδανικά δεν έκλεισε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα αφού αναδείχτηκε ισόπαλη με 0-0 στο ΟΑΚΑ με τον Άρη για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ. Επεισόδια στο τέλος του αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων.

Με αυτή την ισοπαλία η Ένωση έμεινε ένα βαθμό πίσω από τον Άρη και κατέληξε τέταρτη, ενώ κλείδωσε τη θέση της για την Ευρώπη. Αντίθετα ο Άρης και αυτός κέρδισε το εισιτήριο για την Ευρώπη, κλειδώνοντας την τρίτη θέση με 61 βαθμούς. Επίσης, τερμάτισε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά από 40 χρόνια!

Στα πρώτα λεπτά Η ΑΕΚ δημιούργησε δύο “ρήγματα” στην άμυνα του Άρη, με πρωταγωνιστή τον Πέτρο Μάνταλο. Μάλιστα στο ένα εξ αυτών, ο Τάνκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παίρνοντας το ριμπαόυντ έπειτα από προσπάθεια του Μάνταλου, όντας όμως εκτεθειμένος.

Στο 13’ δεύτερη τελική της ΑΕΚ προέρχεται από τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αφού απέφυγε τον Σάκιτς και ο αρχηγός της Ένωσης έκανε μια αδύναμη κεφαλιά, με τον Κουέστα να μην δυσκολεύεται να μπλοκάρει.

Τρία λεπτά αργότερα ο Γκάμα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Άρης λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η πρώτη τελική εκτός περιοχής, μια και ο Μάνταλος πριν απείλησε δις τον Κουέστα μέσα από το “κουτί”.

Η καλή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ δεν τον αφήνει να δημιουργήσει κινδύνους. Ενδεικτικό είναι ότι η μοναδική τελική του Άρη μέχρι στιγμής, προήλθε από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα.

Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τάνκοβιτς νίκησε τον (22’) στο προσωπικό μαρκάρισμα και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία, με τον Κουέστα να μην δυσκολεύεται να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 41’ ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Τσιγκρίνσκι αφύλακτος έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Άρη, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

Η ΑΕΚ είναι ελαφρά καλύτερη από τον Άρη, “αγγίζοντας” το 1-0 με τον Τσιγκρίνσκι στο 37′, όμως η κεφαλιά του μετά την εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο στο 63’. Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πήγε στο τείχος. Ο Μπρούνο Γκάμα πήρε το ριμπάουντ και επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 72’ ο Μάνταλος έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά, έκανε και το γύρισμα, ο Ανσαριφάρντ κάνει σουτ από πάγια θέση, αλλά ο Κουέστα απομάκρυνε και ο Γκαρσία δεν πρόλαβε τη μπάλα.

Λίγο πριν την λήξη Ανσαριφάρντ συνδυάστηκε ωραία με τον Νεντελτσιάρου και ο Ρουμάνος στόπερ με σουτ εντός περιοχής απείλησε την εστία του Άρη, με τον Ρόουζ να βάζει την κόντρα και να παραχωρεί κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Λόπες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στο τέλος του αγώνα, υπήρχε ένταση μεταξύ των δύο ομάδων.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας (64′ Νεντελτσιάρου), Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης (72′ Μιτάι), Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ (46′ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι (46′ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (64′ Λιβάι Γκαρσία), Ανσαριφάρντ

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ροζ, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία (90′ Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (74′ Μπρούνο), Γκάμα (74′ Σίλβα), Μάνος (56′ Μαντσίνι)