ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης: Νίκη για τους Αρκάδες, ντεμπούτο για Αμραμπάτ

Φιλική νίκη στο ΟΑΚΑ για τον Αστέρα Τρίπολης κόντρα στην ΑΕΚ, όπου πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Αμραμπάτ

Ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε με τη νίκη από το ΟΑΚΑ, νικώντας την ΑΕΚ με 0-1 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας.

Το νικητήριο γκολ των Αρκάδων πέτυχε ο Σανταφέ στο 83′ πιάνοντας στον ύπνο όλη την άμυνα της ΑΕΚ.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και εντάσεις, η Ένωση έδειξε για ακόμη μία φορά ότι χρειάζεται ενίσχυση σε όλες τις γραμμές, ενώ η ομάδα της Τρίπολης παρουσίασε ότι και φέτος θα είναι ανταγωνιστικός.

Ανεπίσημο ντεμπούτο για το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ, τον Αμραμπάτ, ο οποίος έδειξε πώς είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση και ότι θα δώσει μία παραπάνω ποιότητα στο παιχνίδι της ομάδας.

Πιο κινητική στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να μετουσιώσει σε κάποιο γκολ κάποια από τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο «Δικέφαλος» είχε καλές στιγμές με τους Μουαμέρ Τάνκοβιτς (6’, 41’, 45’+3’), Γεβγέν Σάκχοφ (9’) και Καρίμ Ανσαριφάρντ (27’, 35’) ενώ οι Αρκάδες απείλησαν μόνο στο 19’, από στημένη φάση, με τον Πίτσου Ατιέντζα.

Το δεύτερο μέρος είχε πάρα πολλά νεύρα. Στο 51’ Γιώργος Τζαβέλλας και Χερόνιμο Μπαράλες ήρθαν στα χέρια. Αμφότεροι αντικαταστάθηκαν, αντί να αποβληθούν από τον διαιτητή Ανδρέα Γκάμαρη. Παρόμοιο σκηνικό, με πρωταγωνιστές τους Ογκνιέν Βράνιες και Λεό Τιλίκα στο 74’, με τους δυο ποδοσφαιριστές να «κερδίζουν» από μία κίτρινη κάρτα.

Λιγοστές οι καλές φάσεις, με τον Σέρχιο Αραούχο να αστοχεί στο 70’ μετά την προσπάθεια του νεοαποκτηθέντα Νορντίν Αμραμπάτ και τον Αστέρα Τρίπολης να σκοράρει στο 83’ με δυνατό αριστερό σουτ του Ντάνι Σανταφέ, μετά το συνδυασμό των Ματίας Ιγκλέσιας και Ρουμπέν Γκαρθία.

Κίτρινες: 73’ Λάτσι, 75’ Βράνιες – 75’ Τιλίκα, 80’ Κρεσπί

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Σβάρνας, Βράνιες (81’ Μήτογλου), Τζαβέλλας (51’ Λάτσι), Μιτάι (56’ Παρράς), Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (61’ Αμραμπατ), Σάκχοφ (73’ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς, Αλμπάνης (19’ Αραούχο), Ανσαριφάρντ

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Αλβάρες, Ατιένζα, Καστάνο, Μουνάφο, Καπίγια, Κανελλόπουλος, Σαντόνια, Μπενίτο, Αλί Μπαμπά (23’ Κρέσπι), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Τσιφτσής, Γκαρθία, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Σανταφέ, Ριέρα, Τιλίκα, Μπαράλες (50’ Μπενίτο)