Άδικη και άτυχη ήττα

Ένα παιχνίδι δικό της κατάφερε να χάσει η ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 2-3 από την Μπενφίκα στο ΟΑΚΑ, για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Champions League.

Οι «Αετοί» προηγήθηκαν 0-2 στο ημίχρονο με τους Σεφέροβιτς (6΄), Γκριμάλντο (15΄), η Ένωση ισοφάρισε με τον Κλωναρίδη (53΄,63΄), έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά στη μοναδική επιθετική προσπάθεια της Μπενφίκα στο β΄ ημίχρονο, ο Άλφα Σεμέντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 74.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ρούμπεν Ντίας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ΑΕΚ υπέστη την 2η ήττα στο Champions League και βρίσκεται με μηδέν βαθμούς στην τελευταία θέση.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε και δέχτηκε δύο τέρματα(Σεφέροβιτς 6′, Γκριμάλντο 14′) στα πρώτα 15 λεπτά έπειτα ισορρόπησε, έγινε καλύτερη και κέρδισε την αποβολή του Ντίας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 6ο λεπτό η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ. Ο Γκριμάλντο έκανε κούρσα από τα αριστερά έβγαλε σέντρα που έδιωξε ο Οικονόμου, πάνω στον Ζέλσον αυτός σούταρε πάνω στον Μπάρκα με δύναμη που απομάκρυνε στο κέντρο της άμυνας εκεί που ήταν ο Σεφέροβιτς που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 9ο λεπτό ο Φέϊσα με κεφαλιά από κόρνερ του Πίτσι νίκησε στον αέρα την άμυνα της ΑΕΚ και ο Μπάρκας έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 12′ η ΑΕΚ δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία ο Οικονόμου πάσαρε στον Κλωναρίδη που σούταρε αδύναμα στα χέρια του Βλαχοδήμου.

Στο 14′ ο Γκριμάλντο έκανε το 0-2 που βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά από την σέντρα του Σάλβιο.

Στο 17′ ο Μπακασέτας μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια της ΑΕΚ σούταρε από τον άξονα χωρίς να βρει στόχο.

Στο 23′ ο Μάνταλος ανέβασε τον Χουλτ από τα αριστερά που μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και ο Έλληνας πορτιέρο έδιωξε στην γωνία του.

Στο 25′ ο Πόνσε σούταρε από μακρυά και η μπάλα κατέληξε άουτ

Στο 26′ ο Πίτσι βρέθηκε στα αριστερά σούταρε πλασαριστά και η μπάλα κατέληξε έξω από τα καρέ του Μπάρκα.

Στο 38′ διαγώνια πάσα του Τσιγκρίνσκι στον Μπακάκη, αυτός γύρισε παράλληλα την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, αλλά ο Κλωναρίδης σούταρε απογοητεύτηκα.

Ο Μπακασέτας ήταν μόνος του μέσα στην μεγάλη περιοχή από την βαθειά μπαλιά του Γαλανόπουλου, σούταρε σκαστά, αλλά ο Βλαχοδήμος απομάκρυνε πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 45+3′ ο Ρούμπεν Ντίας δέχτηκε κόκκινη κάρτα για απρόσεκτο μαρκάρισμα στον Πόνσε που τον κλώτσησε στο στήθος προσπαθόντας να βρει την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και κατάφερε να κάνει νωρίς το 1-2 και να ισοφαρίσει με δύο τέρματα του Κλωναρίδη αλλά με την μοναδική ευκαιρία της η Μπενφίκα σκόραρε με τον Σεμέδο και έκανε το τελικό 2-3.

Στο 53′ η ΑΕΚ μείωσε σε 1-2 με τον Βίκτωρα Κλωναρίδη. Ο Χουλτ πήρε την μπάλα από τον Μάνταλο σέντραρε στην μικρή περιοχή εκει ο Κλωναρίδης έβαλε την προβολή για την μείωση του σκορ.

Στο 63′ η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσια, ο Μάνταλος έβγαλε την σέντρα ο Οικονόμου πάσαρε με το κεφάλι στο δεύτερο δοκάρι με τον Κλωναρίδη από κοντά να κάνει το 2-2.

Στο 73′ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να γυρίσει το ματς με την κάθετη πάσα του Μπακασέτα στον Κλωναρίδη και ο Βέλγος επιθετικός πλάσαρε πάνω στον Βλαχοδήμο.
Στο επόμενο λεπτό η Μπενφίκα έκανε το 2-3. Ο Σεμέδο κέρδισε την μπάλα στον χώρο του κέντρου πήρε μέτρα και σούταρε συρτά στην γωνία του Μπάρκα και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 83′ ο Χουλτ πάσαρε προς τον Γιακουμάκη η άμυνα της Μπενφίκα έδιωξε πάνω στον Μάνταλο που έκανε ένα αδύναμο σουτ που απομάκρυναν οι αμυντικοί των Πορτογάλων.

Κίτρινες: Μπακασέτας, Πονσε Ντίας, Αλμέιδα, Γκριμάλντο

Κόκκινη: Ντιας

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου(Τσόσιτς 68′), Τσιγκρίνσκι, Μπακάλης, Χουλτ, Σιμόες(Γκάλο 80′), Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε(Γιακουμάκης 61′)

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Κόντι, Ντίας, Γκριμάλντι, Αλμέιδα, Φέϊσα, Πίτσι(Σεμέδο 62′), Ζέλσον,  Σεφέροβιτς, Σάλβιο(Λέμα 46′), Σίλβα