ΑΕΚ: Έχασε το ματς και τη δεύτερη θέση στον όμιλο

Ήττα με κάτω τα χέρια απο την ΑΕΚ στην έδρα της Μπούργος.

Πολύ κακή εμφάνιση για την ΑΕΚ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπούργος, καθώς ηττήθηκε με 93-76. Έτσι οι κιτρινόμαυροι έχασαν το +8 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ και έφτασαν τα 3 σερί παιχνίδια χωρίς νίκη.

“Τελικοί” τα επόμενα ματς με Ράστα Βέχτα (εκτός) και Ανβίλ (εντός).

Η Ένωση είχε σε καλή μέρα τον Νίκο Ζήση στο ντεμπούτο του, με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Τζεράι Γκράντ με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπενίτε με 23 πόντους, ο Άπιτς σκόραρε 15, ενώ με 12 ακολούθησε ο ΜακΦάντεν.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Η ΑΕΚ πήρε στιγμιαία ένα προβάδισμα 0-2 με το καλάθι του Γκαρντ, όμως η Μπούργος ανέτρεψε γρήγορα το σκορ και πήρε κεφάλι στο ματς (4-2). Ο Τζεράι Γκράντ μείωσε με λει απ με την Μπούργος να απαντάει με τρίποντο του Μπάσας για το 10-4. Οι Ισπανοί με 5-0 σερί ανεβασαν την διαφορά στο +9 (15-6). Οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, όμως ο Νίκος Ζήσης μείωσε με τρίποντο για το 20-11. Ξανά ο Ζήσης μείωσε στο 22-13 με τους Ισπανούς να ανεβάζουν ξανά το σκορ σε 24-13.

Η Μπούργος ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με 7-0 σερί πριν το διακόψει ο Ματσιούλις με χουκ για το 31-15. Ματσιούλις και Μαυροειδής μείωσαν σε 34-19 με τον Μπενίτε να απαντάει με δυο σερί τρίποντα (40-19). Ο Ζήσης σκόραρε ξανά για να μειώσει το σκορ σε 46-26, ενώ ο Μπενίτε έκανε το 48-26. Τζεράι Γκαρντ και Τσάλμερς μείωσαν σε 54-34 με τον Μπάσας σκοράρει για την ισπανική ομάδα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας την διαφορά 59-41, και συνέχιζε να πιέζει την ισπανική ομάδα. Ο Ματσιούλις έριξε την διαφορά στους 17, όμως ο Μπενίτε σκόραρε για να ανεβάσει ξανά την διαφορά στους 20 (65-45). Ο Ρέι με δυο σερί τρίποντα μείωσε το σκορ για το 67-53. Η Μπούργος έφερε ξανά την διαφορά στους 19 με τους Άπιτς και Φιλιπάντο (74-55).

Η πίεση της ΑΕΚ δεν απέδωσε καρπούς και η Μπούργος κράτησε την διαφορά στους 20 (79-59). Η Ένωση έτρεξε ένα 6-0 σερί πλησιάζοντας την ισπανική ομάδα στο σκορ με τα καλάθια των Γκράντ και Γιάνκοβιτς (81-65). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σερί σε 11-0 με τον Ριβερο να σπάει το σερί με λει απ για το 83-70. Το τρίποντο του Γιαννόπουλου έριξε την διαφορά κάτω από τους 10, όμως ο Μπενίτε με βολές έκανε το 85-74. Ο ΜακΦάντεν με 2 σερί τρίποντα πήγε το σκορ στο 91-76 και οι βολές του Αμερικάνου διαμόρφωσαν το τελικό 93-76.

Δεκάλεπτα: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76

Μπούργος (Πενιαρόγια): Κλαρκ 2, Φιτιπάλδο 10 (2), Μπενίτε 23 (4), Μπαρέρα, Βέγκα 2, Σαλβό 8 (1), ΜακΦάντεν 12 (3), Ριβέρο 7 (1), Μπάσας 8 (2), Λίμα 6, Άπιτς 15.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου):Ρέι 6 (2), Τσάλμερς 8, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ, Τολιόπουλος, Ματσιούλις 11, Γιάνκοβιτς 8, Κακλαμανάκης, Μαυροειδής 2, Ζήσης 16 (2), Γιαννόπουλος 8 (2), Σλότερ 2, Γκραντ 15.