ΑΕΚ: Ένα ακόμα θετικό δείγμα στην Ολλανδία

Η ΑΕΚ με καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα κέρδισε την Αντβέρπ σε φιλικό αγώνα στην Ολλανδία.

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στην Αντβέρπ με 2-0 παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο ενόψει των προκριματικών του Conference League.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ένωσης πραγματοποίησε ο Γιώργος Τζαβέλλας. Τα τέρματα πέτυχαν οι Αλμπάνης και Νεντελτσιάρου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με το “καλημέρα” και έχασε σημαντική στιγμή με το σουτ του Μάνταλου στο 1ο λεπτό.

Στο 17′ η Αντβέρπ απάντησε με την κεφαλιά του Γκέργκενς που έφυγε ψηλά.

Στο 25′ ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα προς τον Ανσαριφάρντ, εκεί παρενεβλήθει ο Σεκ που έδιωξε την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι της εστίας του.

Στο 45ο λεπτό η ΑΕΚ είχε ακυρωθεί τέρμα με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε στον Σιμάνσκι αυτός έκανε το σουτ που έδιωξε ο τερματοφύλακας της Αντβέρπ πάνω στον Ανσαριφάρντ ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν οφσάιντ.

Στο 48′ ο Αλμπάνης μπήκε στην περιοχή πλάσαρε αλλά ο Μπαϊραβάντ έκανε μεγάλη επέμβαση σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Μάνταλος έκανε σέντρα σουτ, ο Νεντελτσιάρου έγινε αποδέκτης της μπάλας και άνοιξε το σκορ.

Στο 66′ η ΑΕΚ έκανε δύο τε τέρματα της με τον Χρήστο Αλμπάνη. Ο Έλληνας εξτρέμ της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την συνεργασία Σιμάνσκι και Ανσαριφάρντ πήρε την μπάλα από τον τελευταίο και με λόμπα σκόραρε το δεύτερο γκολ του σε τρία φιλικά.

Η τελευταία ευκαιρία του ματς ήταν εκ νέου από πλευράς ΑΕΚ. Ο Μιτάι άλλαξε παιχνίδι στον Μαχαιρά αυτός ντρίμπλαρε έναν αμυντικό αλλά το σουτ που έκανε έφυγε πάνω από τα δοκάρια της Αντβέρπ.

Αντβέρπ: Ντε Βολφ, Κιρίνεν, Ντε Λάετ, Σεκ, Μπούτα, Μπίργκερ Βερστράτε, Λουίς Βερστράτε, Αμπομά, Γκέργκενς, Ντε Πάου, Φράι

ΑΕΚ: Τσιντώτας (75’ Γκίνης), Μπακάκης (75’ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου (70’ Ραντόνια), Τζαβέλλας (75’ Μιτάι), Λόπες, Σάκχοφ, Σιμάνσκι (75’ Ρουκουνάκης), Μάνταλος (75’ Σαμπανάτζοβιτς), Γκαρσία (59’ Τάνκοβιτς), Αλμπάνης (80 Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (80’ Χριστόπουλος).