ΑΕΚ: Έπιασε πρωτιά χάρη στον τρομερό Λάνγκφορντ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 74-66 της Μπούργος στο ΟΑΚΑ, για τον 5ο αγώνα της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, φτάνοντας έτσι στο 4-1.

Η Ένωση ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο και έχτισε μια διαφορά που θεωρητικά θα μπορούσε να «πατήσει» πάνω σε αυτή. Η Μπούργος βέβαια είχε άλλη άποψη, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε μέχρι και να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Ο Κιθ Λανγκφορντ και η παρέα του όμως είχαν αντίθετη άποψη και πήραν τελικά την πολύτιμη νίκη με 74-66.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν χωρίς καμία αμφισβήτηση ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, καθώς είχε 30 πόντους (5/9 τρ.), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Επίσης σημαντική ήταν η παρουσία του Σαντ Ρος με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Γκόραν Χούτσικ με τους 10 πόντους και τα 8 ριμπάουντ που κατέβασε.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Κιθ Λάνγκφορντ έδειξε για ακόμη μία φορά την ικανότητα του στο σκοράρισμα, έχοντας πετύχει 11 πόντους, συμβάλλοντας έτσι στο να βρεθεί η ομάδα του μπροστά με 7 πόντους διαφορά, 16-9 (5’). Η Μπούργος με ένα μίνι σερί κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία, 16-16 (7’). Η ΑΕΚ έβγαλε εξαιρετική αντίδραση και με δικό της μικρό σερί επανάφερε τη διαφορά στους 7, με το σκορ στο 23-16 (8’). Η Ένωση έφτασε στο +12, έπειτα από βολές του Γιαννόπουλου, 28-16 (9’). Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε σε 28-19.

Ο ρυθμός μειώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο κάτι που ήταν υπέρ της Μπούργος, καθώς μείωσε σε 32-23 (13’). Ο Μπάσας ήρθε από τον πάγκο κι έκανε τη διαφορά για την Μπούργος, με δικό του λέι απ έριξε τη διαφορά στους 7, 32-25 (15′). Ο Σαντ Ρος με τρίποντο ανέβασε το σκορ στο 37-27 (18’). Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 42-33, έπειτα από τρίποντο του Ματσιούλις.

Ο Λάνγκφορντ παρέμεινε «ζεστός» και πέτυχε το 3ο του τρίποντο, για το 48-37 (23’). Η Μπούργος δεν άφησε την ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ και μείωσε σε 48-43, έπειτα από λέι απ στον αιφνιδιασμό από τον Μακ Φάντεν (25’). Ο Λάνγκφορντ σκόραρε και πάλι, κάνοντας το 52-43 (27’). Ο Χούσκιτς ευστόχησε σε δύο βολές, αλλά ακολούθησε τρίποντο του Λάνγκφορντ στην εκπνοή της περιόδου, για το 58-50.

Η Μπούργος πολύ γρήγορα είχε ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 58-55, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (31’). Οι Ισπανοί μείωσαν στον πόντο, έπειτα από καλάθι του Βέγκα, 60-59 (34’). Ο Βέγκα σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά τρίποντο, φτάνοντας στην ισοφάριση, 52-52 (36’). Ο Τοκοτό κέρδισε δύο σερί μονομαχίες στη ρακέτα της ΑΕΚ, σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στη Μπούργος, 52-54 (37’). Ο Νίκος Γκίκας βρήκε απάντηση για την ΑΕΚ και με τρίποντο έκανε το 67-66 (38’). Ο Κιθ Λάνγκφορντ έβαλε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και έδωσε «ανάσα» στην ΑΕΚ, 70-66 (38’). Ο Σαντ Ρος με ένα δυνατό κάρφωμα ανέβασε το σκορ στο 72-66 (29’). Ο Γκίκας διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 74-66.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66.

Ομαδικά στατιστικά

ΑΕΚ: 15/26 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 17 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ: 19/39 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 13/19 βολές, 37 ριμπάουντ (24+13), 16 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα.
Ατομικά στατιστικά
ΑΕΚ: Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λάνγκφορντ 30 (6/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλότερ 5 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 2 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς Στ. 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.
ΜΠΟΥΡΓΟΣ: Μπενίτε 6 (3 ασίστ), Κλαρκ 7 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκιτς 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2 (1/8 σουτ), Βέγκα 5 (1).