ΑΕΚ: Φιλική τριάρα στον Βόλο

Άνετη φιλική επικράτηση της ΑΕΚ επί του Βόλου

Η ΑΕΚ επικράτησε με 0-3 του Βόλου στο φιλικό προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Κορυφαίοι για την Ένωση ήταν ο Λιβάι και ο Πισάρο στο ντεμπούτο του με τη “κιτρινόμαυρη” φανέλα. Δύο γκολ για την Ένωση σημείωσε ο Λιβάι Γκαρσία, στο πρώτο μέρος και ένα ο Μαχαίρας στο δεύτερο.

Ο Μεξικανός μεσοεπιθετικός Ροδόλφο Πισάρο μπήκε ως αλλαγή στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 46′. Ο Ματίας Αλμέιδα δοκίμασε σχήματα, παρατάσσοντας δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε 45λεπτο. Οι Ζίνι και Γκαρσία ξεχώρισαν στο α΄ μέρος, ενώ οι Άμραμπατ, Φαν Βέερτ και Πισάρο ήταν οι καλύτεροι του β΄ μέρους.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, όταν ο Ζίνι μπήκε στη μεγάλη περιοχή, κέρδισε την κόντρα από τον Κόστιτς, για να στρώσει τη μπάλα στον Λιβάι Γκαρσία που «έγραψε», με δυνατό σουτ, το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» διπλασίασαν τα τέρματα έξι λεπτά αργότερα, όταν μετά από κάθετη πάσα του Τσούμπερ, ο Μοχαμάντι έκανε την κίνηση από τα αριστερά και γύρισε προς το ύψος του πέναλτι, με τον Λιβάι να διαμορφώνει το 2-0. Στο β΄ μέρος και συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό ο Μαχαίρας έπιασε δυνατό αριστερό σουτ για το 3-0.

Ο Βόλος στον αντίποδα δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει γκολ.

Η σύνθεση του Βόλου: Κόστιτς (61’Παπαδόπουλος), Μύγας (76′ Ταχάτος), Κρούζλιακ, Σιέλης (42′ Ασλανίδης), Κίτσος (66′ Λούνα), Τσοκάνης (61′ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (76′ Μεταξάς), Τρουιγιέ (76′ Καραγιάννης), Ντέλετιτς (46′ Κόμπα), Μραζ (46′ Άλχο), Μωραΐτης

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Ελίασον, Γιόνσον, Ζίνι, Τσούμπερ, Γκαρσία

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος: Αθανασιάδης, Ρότα, Γεμπόα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Άμραμπατ, Πισάρο, Μαχαίρας, Φαν Βέερτ