ΑΕΚ-Κηφισιά: Κλείδωσε την πρόκριση η Ένωση

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα την Κηφισιά και είναι με το ενάμιση βήμα στα προημιτελικά.

Για τον γύρο των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, η ΑΕΚ νίκησε με 4-0 την Κηφισιά στο ΟΑΚΑ και βρίσκεται ένα βήμα πριν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Το ματς κρίθηκε στο β΄ ημίχρονο με τρία γκολ μέσα σε 22 λεπτά και σκόρερ τους Ανσαριφάρντ (52΄), Σβάρνα (57΄), Τάνκοβιτς (70΄) και Χατζισαφί (74΄).

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό με τον Ανσαριφάρντ. Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, ο Γέφτιτς ανέλαβε την εκτέλεση και ο Ανσαριφάρντ με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματα της με τον Στρατό Σβάρνα. Ο αμυντικός του Δικεφάλου έκανε ωραία ατομική προσπάθεια έκανε την τελική πάσα προς τον Γέφτιτς, οι αμυντικοί της Κηφισιάς έβαλαν την κόντρα, επωφελήθηκε ο στόπερ της ΑΕΚ και με λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 69ο λεπτό ο Τάνκοβιτς έκανε το 3-0. Ο Γέφτιτς εκτέλεσε φάουλ με πάσα στον Τάνκοβιτς μέσα στην περιοχή και αυτός με δυνατό σουτ επέστρεψε στα τέρματα.

Η ΑΕΚ βρήκε για τέταρτη φορά τον δρόμο για τα δίχτυα στο 72ο λεπτό. Ο Γέφτιτς με την τρίτη του ασίστ στην αναμέτρηση είδε την κίνηση του Χατζισαφί που έκανε την κίνηση στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μιχελή.

Σκόρερ: 52′ Ανσαριφάρντ, 57′ Σβάρνας, 69′ Τάνκοβιτς, 72′ Χατζισαφί

Κίτρινες: 24′ Γέφτιτς – 51′ Ντορίβα, 60′ Παπασάββας

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοβ, Λε Ταλέκ (70′ Σιμάνσκι), Γέφτιτς (81′ Μοχαμάντι), Γκαρσία (61′ Άμραμπατ), Ανσαριφάρντ (81′ Κοσίδης), Τάνκοβιτς (70′ Αραούχο)

Κηφισιά: Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61′ Τζέλι), Πρίτσας (46′ Ντορίβα), Καλλέργης (61′ Κρητικός), Παπασάββας (82′ Παπαγγελής), Τετέι (73′ Αγγελόπουλος, Γιαννιτσάνης