ΑΕΚ-Κηφισιά: Πάτησε κορυφή η Ένωση και περιμένει…

Με υπέροχο ποδόσφαιρο, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς και ανέβηκε στην κορυφή.

Με δυο γκολ από τον Λιβάι Γκαρσία και το παρθενικό του Λιούμπισιτς με την φανέλα της Ένωσης, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 της Κηφισιάς και πάτησε κορυφή.

Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 19ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία με τον επιθετικό από το Τρινιντάντ να κάνει δύο τα τέρματά του στο 24′ ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λιούμπισιτς στο 90ο λεπτό.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό, ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε στην πλάτη της άμυνας, ο Σπίνος τον πέταξε κάτω και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα με την ΑΕΚ να κερδίζει πέναλτι. Ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση με τον Αναγνωστόπουλο να του λέει “όχι”.

Η Ένωση δεν σταματούσε να πολιορκεί την εστία του Αναγνωστόπουλου και στο 19′ βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Ελίασον γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Λιβάι Γκαρσία με κεφαλιά ψαράκι άνοιξε το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής μετά την προσπάθεια του Γκατσίνοβιτς και την επέμβαση του Αναγνωστόπουλου πήρε το ριμπάουντ και με το κεφάλι έκανε το 2-0.

Στο 29′ η Ένωση είχε ακυρωθέν γκολ στην προσπάθειά του Τσαπάν να απομακρύνει αλλά ο Πήλιος που έκανε το γύρισμα υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.

Στο 36′ το πλασέ του Ελίασον σταμάτησε στον Αναγνωστόπουλο.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ συνέχιζε να πιέζει την άμυνα της Κηφισιάς αλλά είτε οι αμυντικοί είτε ο τερματοφύλακας της ομάδας των Βορείων προαστίων δεν επέτρεπαν στην γηπεδούχο να βρει τέρμα κάτι το οποίο έκανε στο 90ο λεπτό με την κεφαλιά του Λιούμπισιτς.