ΑΕΚ-Λαμία: Έκανε του κεφαλιού του ο Φαν Βέερτ

Η ΑΕΚ επικράτησε της Λαμίας και επέστρεψε με νίκη στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα νίκησε με 3-0 τη Λαμία και μείωσε προσωρινά στους 5β από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Φαν Βέερτ (67′, 90+4′), Γκαρσία (88′) και έτσι η Ένωση μπήκε με το δεξί στην επανέναρξη του πρωταθλήματος

Η Ένωση μπήκε δυναμικά και βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ με το σουτ του Πινέδα μετά το γύρισμα του Ρότα που έδιωξε ο Σαράνοφ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Μάνταλο στο 10ο λεπτό που ανάγκασε τον Σαράνοφ σε εξαιρετική επέμβαση όπως και στο 22ο λεπτό. Επτά λεπτά αργότερα, ο Αραούχο δεν μπόρεσε να βρει εστία από πλεονεκτική θέση.

Η Λαμία έκανε αισθητή την παρουσία της στο 31ο λεπτό με το σουτ του Νούνιες που κατέληξε στον Αθανασιάδη και το συρτό σουτ του Τζανδάρη που έφυγε άουτ.

Ο εκπληκτικός Σαράνοφ αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του στο 52′ στο τετ α τετ του Αραούχο.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τομ Φαν Βέερτ που έδειξε πόσο είχε λείψει στην ΑΕΚ στον πρώτο γύρο. Στο 67ο λεπτό, ο Μάνταλος έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Ολλανδός με το κεφάλι άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο.

Στο 87′ έδωσε ασίστ στον Λιβάι Γκαρσία που βρέθηκε απέναντι από την εστία της Λαμίας, πέρασε τον Σαράνοφ και πλάσαρε προ κενής εστίας.

Στο 94′ έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” με δεύτερο γκολ με το κεφάλι ο Φαν Βέερτ, ύστερα από γύρισμα του Ρότα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0).

Σκόρερ: 67′, 90+ 4′ Βαν Βέερτ, 87′ Λιβάϊ Γκαρσία

Κάρτες: 58′ Σιμάνσκι, 68′ Ρότα, 93′ Γιόνσον – 2′ Μανούσος, 6′ Μπεχαράνο, 68′ Σαράνοφ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (62′ Φαν Βέερτ), Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλος (87′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (90+1′ Χριστόπουλος), Αραούχο

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Σιμόν, Γκοράνοφ (84′ Σαραμαντάς), Τζανδάρης, Σλίβκα (72′ Ντε Βινσέντι), Μπεχαράνο (79′ Μπάμπης), Τσιλούλης, Νούνιες (84′ Μποάκιε), Μανούσος (72′ Γιακουμάκης)