ΑΕΚ – Λεβαδειακός: Στο ρελαντί με τριάρα η Ένωση

Νίκη της ΑΕΚ με τριάρα επί του Λεβαδειακού.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετάτρεψε η ΑΕΚ το παιχνίδι της με τον Λεβαδειακό τον οποίον νίκησε σε 3-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια στο πλαίσιο της 22η αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Λιβάϊ Γκαρσία, με τον επιθετικό από το Τρινιντάντ Τομπάγκο να σκοράρει από φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, να κερδίζει δύο κίτρινες κάρτες από τον Τζημόπουλο και πέναλτι από τον παίχτη τον Βιωτών.

Η πρώτη στιγμή του ματς ήταν στο 14ο λεπτό με την κεφάλι του Λιβάϊ Γκαρσία που έφυγε άουτ μετά την σέντρα του Άμραμπατ.

Η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λιβάϊ Γκαρσία στο 37ο λεπτό. Ο επιθετικός της Ένωσης πέρασε δύο αντιπάλους του έξω από την περιοχή κέρδισε το φάουλ, ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 45+2′ η ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματα της με δράστη τον Νόρντιν Άμραμπατ. Ο Λιβάϊ Γκαρσία πέρασε τον Τζημόπουλο μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον αμυντικό του Λεβαδειακού που δέχτηκε και την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Άμραμπατ πήρε το πέναλτι και νίκησε τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού για το 2-0.

Στο 77ο λεπτό η ΑΕΚ είχε χαμένο πέναλτι με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Φαν Βερτ βρέθηκε στην περιοχή ανατράπηκε από τον Παζ, ο Τσούμπερ όμως εκτέλεσε ψηλά.

Το τελικό αποτέλεσμα υπέγραψε ο Τόμας Φαν Βερτ στο 85ο λεπτό. Ο Ελίασον γύρισε την μπάλα από τα δεξιά και ο Ολλανδός επιθετικός της Ένωσης έσπρωξε την μπάλα προ κενής εστίας.

Σκόρερς: 37′ Λιβάϊ Γκαρσία, 45+2′ Άμραμπατ, 85′ Φαν Βερτ

Κάρτες: 60′ Σιμάνσκι, 90+3′ Γκατσίνοβιτς – 36′, 45+1′ Τζημόπουλος, 41′ Βινίσιους, 45′ Βρακάς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (65′ Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα (65′ Ελίασον), Άμραμπατ (65′ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (65′ Τσούμπερ), Γκαρσία

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Παζ, Τζημόπουλος, Βινίσιους, Ντεντάκης (80′ Λιάγκας), Μεχία (65′ Συμελίδης), Βρακάς (89′ Κωνσταντινίδης), Χάμοντ (89′ Σαχπεκίδης), Παναγιώτου, Σακό (46′ Νταμπό), Νίκας