ΑΕΚ-Μαρσέιγ: Ηττήθηκε εντός έδρας από τους Μασσαλούς

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Μαρσέιγ και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, όσον αφορά την πρόκριση.

Για την 4η αγωνιστική του Europa League, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα και ηττήθηκε με 0-2 από τη Μαρσέιγ στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα του Άγιαξ από την Μπράιτον.

Τα δύο γκολ για τους Μασσαλούς πέτυχαν οι Εμπεμπά στο 25′ και Σαρ στο 93′.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 14ο λεπτό με το σουτ του Κοντογκμπιά που δεν βρήκε στόχο.

Στο 25ο λεπτό η Μαρσέιγ πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι Μασσαλοί κέρδισαν κόρνερ, ο Καλός ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο πίσω δοκάρι εκεί που ο Μπέμπα νίκησε τον Αθανασιάδη για το 0-1.

Στο 32′ σε παρόμοια φάση ο Αθανασιάδης νίκησε τον Εμπεμπά.

Η σημαντικότερη ευκαιρία της Ένωσης ήρθε στο 51ο λεπτό με την σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά του Λιβάι Γκαρσία και την επέμβαση του Λόπες.

Ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, το σουτ του Γκατσίνοβιτς σταμάτησε εκ νέου ο Ισπανός.

Στο 62′ ο Βιτίνια βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, με τον κίπερ της ΑΕΚ να βγαίνει νικητής, με τον Πορτογάλο να χάνει σπουδαία ευκαιρία έχοντας δοκάρι στο 80′.

Στο 86′ ο Λόπες στέρησε από την ΑΕΚ το 1-1 με την εκπληκτική επέμβαση του στην κεφαλιά του Τσούμπερ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Μαρσέιγ.

Στο 93′ οι Γάλλοι κλείδωσαν το ματς με το πλασέ του Σαρ μετά από κλέψιμο (υποψία φάουλ) στον χώρο του κέντρου και πάσα του Βιτίνια στον Γάλλο εξτρέμ.

Σκόρερς: 25′ Εμεμπά, 93′ Σαρ

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (81′ Γαλανόπουλος), Πινέδα (63’ Αραούχο), Άμραμπατ (76’ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (63 Τσούμπερ), Μάνταλος, Γκαρσία (63’ Πόνσε)

Στον πάγκο: Γκίνης, Θεοχάρης, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Πισάρο

Μαρσέιγ (Τζ. Γκατούζο): Λόπεθ, Κλος (90+5’ Ναντίρ), Εμπεμπά, Μπαλέρντι, Λόντι, Κοντογκμπιά, Βερετού (90+6’ Γκιζότ), Εντιαγέ (86’ Μουρίγιο), Αρίτ (90+5’ Σογκλό), Βιτίνια, Κορέα (59’ Σαρ)