Η ΑΕΚ τη νίκη, ο Απόλλων Σμύρνης τις εντυπώσεις

Σε ένα πολύ ωραίο ματς η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό από τη Ριζούπολη κόντρα στον μαχητικό Απόλλωνα Σμύρνης

Για την 12η αγωνιστική της Super League 1, ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 3-4 από την ΑΕΚ στη Ριζούπολη, σε ένα παιχνίδι που κέρδισε τις εντυπώσεις.

Το ματς κρίθηκε από τα 25 πρώτα λεπτά που μπήκαν τα τέσσερα από επτά γκολ του παιχνιδιού και το 1-3 της Ένωσης δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Ελαφρά Ταξιαρχία. Παρόλ’ αυτά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν τα παράτησε και μέχρι το τέλος κυνήγησε το ματς, αν και ήταν με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Απόλλων Σμύρνης παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-5-1 όταν αμυνόταν τον Βέρχουλστ κάτω από τα γκολπόστ τους Ντομίνγκες και Λισγάρα στα στόπερ, δεξιά τον Μπαξεβανίδη, αριστερά τον Τσαμπούρη, στο κέντρο βρίσκονταν οι Σλίβκα, Κιτόκο και Κολ με τον Αργεντινό να προωθείται περισσότερο από τους άλλους δύο, στα άκρα οι Χουχούμης και Φερνάντεθ ενώ στην κορυφή ήταν ο Ιωαννίδης.

Ο Καρέρα με την σειρά του από πλευράς ΑΕΚ επέλεξε και εκείνος το 4-3-3 με τον Τσιντώτα στο τέρμα, τους Παουλίνιο, Χνιντ, Σβάρνα και Μιτάι στην άμυνα από τα δεξιά στα αριστερά, οι Σάκχοφ και Σιμόες αποτέλεσαν τα αμυντικά χαφ, ο Μάνταλος ήταν ο επιτελικός μέσος και στην επίθεση ο Λιβάια ήταν στα αριστερά, ο Γκαρσία στα δεξιά και αιχμή του δόρατος ήταν ο Ανσαριφάρντ.

Σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-3, με τέσσερα υπέροχα γκολ, με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, τον Απόλλωνα να πιέζει ψηλά και να αφήνει χώρους στην Ένωση που το εκμεταλλεύτηκε και σκόραρε τρεις φορές, ενώ ο Απόλλων έδειχνε την ποιότητα που έχει σε μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά οι τελικές αποφάσεις του δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές, εκτός από την φάση του 9′ και το γκολ του Μαρκ Φερνάντεθ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό. Η συνεργασία Λιβάια και Μάνταλου στον άξονα είχε αποδεκτή τον Μιτάι , ο Αλβανός Μπακ γύρισε με την μία στην μικρή περιοχής εκεί ο Ανσαριφάρντ με προβολή νίκησε τον Βέρχουλστ.

Ο Απόλλων έδειξε για άλλη μια φορά ότι δεν είναι ομάδα που παίζει αμυντικά και απάντησε στην ΑΕΚ άμεσα. Στο 9′ ο Σλίβκα βρέθηκε στην αριστερά πλευρά του Απόλλωνα, έκανε την σέντρα που κόντραρε πάνω στον Σβάρνα, εκεί ήταν ο Φερνάντεθ που με φανταστική γυριστή κεφαλιά έβαλε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα και έφερε το ματς στα ίσια.

Το παιχνίδι συνέχισε στον πολύ καλό ρυθμό που είχε και στο 13′ ο Γκαρσία συνεργάστηκε με τον Ανσαριφάρντ, πέρασε όποιον είχε μπροστά του αλλά ο Βέρχουλστ είπε “όχι” στον εξτρέμ της ΑΕΚ.

Το τέταρτο κόρνερ της Ένωσης στο ματς ήταν και το μοιραίο. Ο Λιβάι Γκαρσία στο 19′ εκτέλεσε κόρνερ απευθείας , και η μπάλα που πήρε περίεργη τροχιά πήγε στο δεύτερο δοκάρι και στα δίχτυα του Βέρχουλστ που είχε μεγάλη ευθύνη.

Η ΑΕΚ σκόραρε για τρίτη φορά στο 25ο λεπτό με σκόρερ τον Ανσαριφάρντ εκ νέου. Ο Μιτάι ανέβηκε από τα αριστερά και προς τον άξονα έφτασε έξω από την περιοχή του Απόλλωνα, πάσαρε στον Ανσαριφάρντ που με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Στο 39′ ο Απόλλων είχε καλή στιγμή με το σουτ του Ίσρα Κολ από το ύψος περιοχής που έφυγε εκτός εστίας του Τσιντώτα και σπαταλώντας την τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων πήρε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε την ΑΕΚ και απείλησε την Ένωση, καθώς πέτυχε δύο τέρματα, αλλά το γκολ του Ολιβέιρα στο 88′ έδωσε την νίκη στην ΑΕΚ.

Στο 52′, ο πολύ δραστήριος σήμερα Μιτάι κέρδισε φάουλ από τον Φερνάντεθ, την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιβάια, η μπάλα πήγε πάνω στους αμυνόμενους, από τις κόντρες επωφελήθηκε ο Σιμόες και με ψαλιδάκι βρήκε τον Ανσαριφάρντ που έκανε την κεφαλιά πάνω στην αγκαλιά του Βέλγου τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Στο 60′ ο Ιωαννίδης πάσαρε στον Φερνάντεθ εντός περιοχής αυτός γύρισε προς το σημείο του πέναλτι που ήταν ο Τσιλούλης, ο Παουλίνιο έδιωξε πάνω στο Κολ που έκανε το σουτ που δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.
Στο 65′ εκπληκτική πάσα του Λιβάια  προς τον Μάνταλο που βγήκε τετ α τετ με τον Βέρχουλστ, αλλά θέλησε να κρεμάσει τον Κίπερ της Ελαφράς Ταξιαρχίας αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Απόλλων έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς και μείωσε σε 2-3. Ο Κολ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Τσαμπούρης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Στο 69′ ο εξαιρετικός και σήμερα Βέρχουλστ έκανε φανταστική επέμβαση. Ο Ολιβέιρα, γύρισε από τα αριστερά και ο Τάνκοβιτς σε πρώτο χρόνο και ο Σάκχοφ σε δεύτερο νικήθηκαν από τον Βέλγο τερματοφύλακα.

Στο 88′ η ΑΕΚ κλείδωσε το ματς με τον Ολιβέιρα. Ο Σβάρνας απομάκρυνε την μπάλα στο κέντρο της μεσαίας γραμμής, ο Κολ έκανε λάθος κοντρόλ και επέτρεψε στον Τάνκοβιτς να πάρει την μπάλα και να πασάρει στον Ολιβέιρα που πλάσαρε τον Βέρχουλστ για το 2-4.

Ο μαχητικός για άλλη μια φορά Απόλλων δεν τα παράτησε και όπως και στο γκολ του Τσαμπούρη έτσι και στο 94′ ο Μπαξεβανίδης πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Κολ έκανε το 3-4 και έδειξε το ποσό καλή ομάδα είναι.

Σκόρερ: Ανσαριφάρντ 6′,25′, Γκαρσία 19′, Ολιβέιρα 88′ – Φερνάντεθ 9′, Τσαμπούρης 66′, Μπαξεβανίδης 94′

Κίτρινες: Ιωαννίδης 44′ – Τάνκοβιτς 70′, Κρίστιτσιτς 79′

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Τσαμπούρης (Ντάουντα 70′), Χουχούμης (Τσιλούλης 46′), Σλίβκα, Κιτόκο (Μπρούσιτς 70′), Κολ, Φερνάντεθ (Μουνιέ 80′), Ιωαννίδης (Καραγκούνης 90′)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Χνιντ, Παουλίνιο, Μιτάι (Ινσούα 81′), Σιμόες (Γαλανόπουλος 69′), Σάκχοφ, Μάνταλος (Κρίστιτσιτς 68′), Λιβάγια, Γκαρσία (Τάνκοβιτς 46′), Ανσαριφάρντ (Ολιβέιρα 68′)