ΑΕΚ: Νίκη κόντρα στη Χάποελ Χολόν

Με πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ η ΑΕΚ επικράτησε της Χάποελ Χολόν και ξεκίνησε με το δεξί στο BCL

Στον πρώτο αγώνα της ΑΕΚ στο Basketball Champions League, η “Βασίλισσα” κέρδισε αγχωτικό με 100-96 τη Χάποελ Χολόν στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ένωση ο Κιθ Λάνγκφορντ που σκόραρε 30π, έχοντας συμπαραστάτες τους Μορέιρα με 18π και Γκίκα με 15οπ. Από την ομάδα του Στέφανου Δέδα  ξεχώρισε ο Χάρις με 27π.

Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι η Βασίλισσα και το πρώτο καλάθι του αγώνα πέτυχε ο Λάνγκφορντ με λέϊ απ, ύστερα προηγήθηκε για 8(13-5) με τον Γκίκα στο 3:25 έπειτα συνέχισε με τον ίδιο Ρυθμό και ανέβασε την διαφορά στους 10(17-7) με τον Μορέιρα στο 5:00. Η Χάποελ Χολόν κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 24-20 χάρη σε δύο γκολ φάουλ του Χάρις πάνω στο Κατσίβελη και στο τέλος της πρώτου περιόδου η βολή του Χάουελ έγραψε το 24-21.

Η Βασίλισσα μπήκε νοθρά στην δεύτερη περίοδο και Η Χολόν πέρασε μπροστά στο πρώτο λεπτό(24-26) και διεύρυνε την διαφορά σε μόλις 1:30, στο +7(25-32). Ενώ η διαφορά έφτασε και σε διψήφια διαφορά (27-38) στο 6:00 προ του ημιχρόνου. Η “κυκλοθυμία” των δύο ομάδων συνεχίστηκε στο υπόλοιπο του δεύτερου δεκάλεπτο η διαφορά εξανεμίστηκε στο +2(52-50) για τους Ισραηλινούς με το buzzer beater τρίποντο του Χάρις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πάντα κυλούσαν ομαλά η Χάποελ όμως είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 5:00 που ο Νίκος Ζήσης με σουτ τριών πόντων έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ στην Ένωση(62-60) στην συνέχεια οι δύο τεχνικές ποινές στην ΑΕΚ για φάουλ που δόθηκαν στη Χάποελ έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα από το Ισραήλ ανεβάσει την διαφορά στο +3(73-76) αλλά η μπομπίτα του Γκίκα στο τέλος της περιόδου έστειλε την διαφορά στην ελάχιστη διαφορά (75-76).

Η Χάποελ είχε αναπτύξει διαφορά τεσσαρων πόντων(75-79) με τρίποντο στην αρχή της περιόδου αλλά η ΑΕΚ με επιθετικό ντεμαράζ 11-0 πήρε το προβάδισμα με 7(86-79). Με δύο γρήγορα τρίποντα η Χάποελ μείωσε σε 86-85.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε, η ΑΕΚ με τον Λάνγκφορντ να δείχνει τον ηγετικό του χαρακτήρα με τρία τρίποντα στα τελευταία 2 λεπτά έδωσε ουσιαστικά στην Ένωση την νίκη (98-94) ενώ το καλάθι του Ζήση, η βολές του Χάρις έγραψαν το τελικό 100-96.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6 (3/3 δίποντα), Λάνγκφορντ 30 (9/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/6 βολές), Λοτζέσκι 7 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ζήσης 9 (2), Γκίκας 15 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6, Κατσίβελης, Ματσιούλις, Μορέιρα 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Σλότερ 4

ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Χάρις 27 (3/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 9/9 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τζόνσον 14 (2), ΜακΓκί 9 (1), Μάιλς 12 (2), Πνίνι 14 (3/4 τρίποντα), Μπουρντιγιόν 11 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Χάουελ 5 (2/7 σουτ), Γουόρκμαν 4

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 27/37 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 22/32 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χολόν: 12/27 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 30/34 βολές, 24 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη