ΑΕΚ- Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Επική πρόκριση για την Ένωση και τώρα Αντβέρπ

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ ανέτρεψε το εις βάρος της 0-2 και πήρε την πρόκριση επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ για τα πλέι-οφ του Champions League

Στην κατάμεστη “Αγία Σοφιά-Opap Arena”, η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση για τα πλέι-οφ του Champions League.

Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 χάρη σε τέρματα του Σούταλο στο 45+1′ και του Λιούμπισιτς στο 65′, αλλά με τεράστια μαγκιά και αυταπάρνηση, δεν άφησε το παιχνίδι και αρχικά μείωσε στο 90+3′ με τον Σέρχιο Αραούχο και ύστερα πήρε την ιστορική πρόκριση με την κεφαλιά του Βίντα στο 90’+10.

Η η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με τη συμπλήρωση ενός λεπτού ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 16ο λεπτό, ο Γκάρσια πήρε την μπάλα από το χατζισαφί έκανες τη συγκίνηση χωρίς να βρεις εστία.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Τσούμπερ έκανε το σουτ με τον Λίβακόβιτς να του λέει όχι.

Στο 18ο λεπτό η Ντιναμό έκανε αισθητή την παρουσία της με το σουτ του Πέτκοβιτς που έδιωξε ο Στάνκοβιτς με υπερένταση.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε την κατοχή ωστόσο δεν μπορούσε να βρει καθαρή ευκαιρία στο παιχνίδι.

Οι Κροάτες από την άλλη στο 44ο λεπτό απείλησαν ξανά την εστία της Ένωσης με την κάθετη του Σούταλο στον Μπουλάτ, με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή αλλά να μην μπορεί να βρει εστία.

Η Ντιναμό πήρε κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με δράστη τον Σουτάλο. Πιο συγκεκριμένα, οι Κροάτες κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε πάνω στους παίκτες Ντιναμό, ο Πέτκοβιτς πήρε την κεφαλιά προς τον Μιχαϊλιτσένκο, αυτός έκανε την κεφαλιά που έδιωξε ο Στάνκοβιτς και επερχόμενος Σούταλο σε κενή εστία πάγωσε την Νέα Φιλαδέλφεια.

Η ένωση μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες. Η πρώτη από αυτές ήταν με τη διπλή ευκαιρία του Πινέδα και του Γιόνσον στο 56ο λεπτό που κατέληξε στον Λιβάκοβιτς ενώ ίδιο αποτέλεσμα είχε και η προσπάθεια του Άμραμπατ ένα λεπτό αργότερα.

Στο 65ο λεπτό, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ σκόραρε για δεύτερη φορά. Αυτή τη φορά, ο Πέτκοβιτς είδε την κίνηση του Λιούμπισιτς στην περιοχή και ο μέσος των πρωταθλητών Κροατίας πλάσαρε ιδανικά του Στάνκοβιτς.

Στο 78ο λεπτό η ΑΕΚ ακυρωθέν τέρμα με τον Μουκουντί, όπως και στο 91ο λεπτό με τον Πέτρο Μάνταλο.

Τη μείωση του σκορ για την Ένωση έγραψε ο Σέρχιο Αραούχο στο 93ο λεπτό. Ο Ελίασον εκτέλεσε κόρνερ ο Πέτκοβιτς απομάκρυνε πάνω στον Αραούχο με τον Αργεντινό αρχηγό του Δικεφάλου με σουτ στην κίνηση να στέλνει μέχρι εκείνο του σημείο το ματς στην παράταση.

Μετά το τέρμα του Αργεντινού, η ΑΕΚ αναπτερώσει το ηθικό της και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι με το χέρι του Λιούμπισιτς στο 100ο λεπτό. Ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, ο Λιβάκοβιτς έκανε την επέμβαση και επερχόμενος Βίντα με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Ρότα, Σιμάνσκι (67′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Άμραμπατ (67′ Ελίασον), Τσούμπερ (67′ Αραούχο), Πινέδα (76′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Μοχαράνι, Ριστόβσκι, Σούταλο, Λιούμπιτσιτς, Μπουλάτ, Μίσιτς, Σπίκιτς (86′ Μάριν), Μιχαϊλιτσένκο, Ιβανούσετς, Πέτκοβιτς