ΑΕΚ-ΟΦΗ: Νίκη με Πόνσε η Ένωση

Με πρωταγωνιστή τον Πόνσε, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα, η ΑΕΚ νίκησε τον ΟΦΗ και πάτησε κορυφή.

Για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Εζεκιέλ Πόνσε με δύο πολύ ωραία τέρματα, ενώ ένα προσέθεσε ο Τομ Βαν Βέερτ.

Η Ένωση είχε την κατοχή της μπάλας και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έφτασε στην περιοχή του ΟΦΗ χωρίς ωστόσο να μπορεί στα πρώτα είκοσι λεπτά να απειλήσει την εστία του Σωτηρίου.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 21ο λεπτό, με την σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά να βρίσκει τον Πόνσε στην καρδιά της άμυνας των Κρητικών, ο Αργεντινός να κάνει την κεφαλιά και τον Σωτηρίου να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.

Οι κιτρινόμαυροι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 28ο λεπτό. Η ΑΕΚ βγήκε σε αντεπίθεση, ο Τσούμπερ πάσαρε στον αμαρκάριστο τον Πόνσε στην περιοχή και ο Αργεντινός με άψογο πλασέ στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σωτηρίου.

Στο 41′ ο Γκατσίνοβιτς δημιούργησε δύο πολύ καλές στιγμές για την Ένωση, αρχικά ο Σέρβος εκτέλεσε έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να παραχωρήσει κόρνερ και με την εκτέλεση ο εξτρέμ του “Δικεφάλου” δοκίμασε το πόδι του χωρίς να βρει εστία.

Ο Μπάκιτς στο 45′ προσπάθησε από μακριά να σκοράρει αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 55′ απείλησε με το συρτό γύρισμα του Θοράρισον στο σημείο του πέναλτι, ο Λουίς Φελίπε έκανε το πλασέ, ο Στάνκοβιτς έκανε την επέμβαση και στην συνέχεια ο Βίντα παραχώρησε κόρνερ.

Στο 61ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς μπήκε στην περιοχή έκανε τις προσποιήσεις πλάσαρε και ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έδιωξε σε κόρνερ.

Επτά λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ διεύρυνε το προβάδισμα της. Ο Στάνκοβιτς είδε την κίνηση του Πόνσε στην πλάτη της άμυνας των Κρητικών, ο επιθετικός της ΑΕΚ πλάσαρε τον Σωτηρίου με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να διώχνει και στην συνέχεια ο Αργεντινός έκανε δύσκολη προσπάθεια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 85ο λεπτό, ο Ντίκο έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία και ο Στάνκοβιτς παραχώρησε κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ, ο Γκαγιέχο πήρε την απομάκρυνση της μπάλας έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε εστία.

Στο 96′ η ΑΕΚ σκόραρε για τρίτη φορά με δράστη τον Τομ Βαν Βέερτ. Ο Λαμπρόπουλος έκανε λάθος πάσα προς τα πίσω, ο Βαν Βέερτ βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου και με σουτ στην κίνηση έγραψε το τελικό 3-0.

Σκόρερς: 28′,58′ Πόνσε, 96′ Βαν Βεερτ

Κίτρινες: Πήλιος, Μάνταλος – Ριέρα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Πήλιος, Κάλενς, Βίντα, Ραντόνια, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (74’ Φερνάντες), Πινέδα (74’ Μάνταλος), Άμραμπατ (74’ Ελίασον), Τσούμπερ (74’ Αραούχο), Πόνσε (85’ Φαν Βέερτ).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Λάρσον, Θοράρινσον, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Γκαγέγκος, Γκλάζερ (77’ Μεγιάδο), Μπάκου (65’ Ντίκο), Μπάκιτς (77’ Αποστολάκης), Αμπάντα (46’ Ριέρα), Λουίζ Φελίπε (73’ Θεοδοσουλάκης).