ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Δεν τα κατάφεραν οι κιτρινόμαυροι και έ”Χ”ασαν την ευκαιρία

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν ΑΕΚ και Ολυμπιακός με τους “κιτρινόμαυρους” να χάνουν ευκαιρία να ανέβουν στην κορυφή δύο στροφές πριν το τέλος.

Για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ, η ΑΕΚ έμεινε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΠΑΟΚ (1-1) και παρέμεινε δεύτερη στην ισοβαθμία.

Στο τέλος της αναμέτρησης, η ΑΕΚ έφτασε τους 77 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό από τον οποίο υστερεί και βρίσκεται στην δεύτερη θέση. Ο Ολυμπιακός από την άλλη έπιασε τους 67 βαθμούς και κράτησε το +3 από την τέταρτη θέση και τον ΠΑΟΚ.

Όσον αφορά το παιχνίδι, η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να παράξει ευκαιρίες με τον Ολυμπιακό να οπισθοχωρεί αλλά να έχει σπουδαίες ευκαιρίες να βρει κάποιο τέρμα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 3ο λεπτό με το γύρισμα του Άμραμπατ και το σουτ του Χατζισαφί που κόντραρε στον Ροντινέι και έφυγε κόρνερ.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ πίεζε τον Ολυμπιακό ωστόσο οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που είχαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 20ο λεπτό με το υπέροχο σουτ του Μπακαμπού από το ύψος της περιοχής και ανάγκασε τον Αθανασιάδη να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ απάντησε στην ευκαιρία του Ολυμπιακού με την κόντρα επίθεση που κατέληξε στον Λιβάϊ Γκαρσία με τον φορ της Ένωσης να μπαίνει στην περιοχή αλλά το τελείωμα του ήταν αδύναμο και έδωσε την ευκαιρία στον Τζόλακη να μπλοκάρει.

Μετά τα πρώτα 25 λεπτά, η ΑΕΚ προσπαθούσε να απειλήσει αλλά ο Ολυμπιακός οργανωμένος αμυντικά δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν κάποιον κίνδυνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει δίοδο προς την άμυνα του Ολυμπιακού.

Χαρακτηριστικό είναι πως στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στο 57ο λεπτό και έφτασε κοντά στο τέρμα. Οι ερυθρόλευκοι βγήκαν σε κόντρα, ο Σαμασέκου έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Αθανασιάδης έδιωξε εκεί που ο Μπίελ από τα όρια της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκατσίνοβιτς υποδέχθηκε την μπάλα από την σέντρα του Γκαρσία, έκανε το γυριστό που μπλόκαρε ο Τζόλακης.

Ο Ολυμπιακός είχε ορθώς ακυρωθέν τέρμα με τον Σέντρικ Μπακαμπού. Πιο συγκεκριμένα, στο 69′ ο επιθετικός των ερυθρόλευκων βγήκε σε κόντρα βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ που επικυρώθηκε και από το VAR.

Στο 72ο λεπτό, ο Βίντα έκανε το σουτ με τον Τζόλακη να λέει “όχι” στον Κροάτη αμυντικό της Ένωσης.

Η Ένωση προσπαθούσε να απειλήσει αλλά είχε επιπόλαιες προσπάθειες. Ενδεικτική είναι μαζική άμυνα των παιχτών του Ολυμπιακού που έσπαγαν τον ρυθμό του ματς με αποτέλεσμα να κρατούν με ευκολία το αποτέλεσμα.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 88ο λεπτό με το σουτ του Γκαρσία μέσα στην περιοχή με Τζόλακη να σώζει για άλλη μια φορά τον Ολυμπιακό. Με τον επιθετικό της Ένωσης να κάνει κεφαλιά που έφυγε άουτ δύο λεπτά αργότερα, στο 96ο λεπτό να σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και στο 99′ να κάνει την κεφαλιά που φεύγει άουτ και να μην μπορεί να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Κάρτες: Τζολάκης, Μπακαμπού, Ροντινέι, Χουάνγκ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμάντι (81′ Ελίασον), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (60′ Πινέδα), Άμραμπατ (90+3′ Ζίνι), Γκατσίνοβιτς (81′ Φερνάντες), Τσούμπερ (60′ Μάνταλος), Γκαρσία

Ολυμπιακός (Ζοζέ Ανιγκό): Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα (46′ Ντόι), Ρέαμπτσουκ, Σαμασέκου (76′ Κασάμι), Εμβιλά, Χουάνγκ (89′ Βρουσάι), Μπιέλ (64′ Μασούρας), Φορτούνης, Μπακαμπού (76′ Ελ Αραμπί)