ΑΕΚ – Ολυμπιακός: “Κιτρινόμαυρο” πάρτι στη Νέα Φιλαδέλφεια, με το “ενάμισι” πόδι στον τελικό

Η ΑΕΚ υπέταξε με 3-0 τον Ολυμπιακό και βρίσκεται προ των πυλών του τελικού Κυπέλλου.

Για τον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας, η ΑΕΚ θριάμβευσε με 3-0 επί του Ολυμπιακού και βρίσκεται μία ανάσα από τον τελικό της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Ο Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε την ΑΕΚ με 4-3-1-2, με τον Στάνκοβιτς στο τέρμα, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλα, Χατζισαφί στην άμυνα, Γαλανόπουλο, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς στο κέντρο, Μάνταλο δεκάρι και τους Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ στην επίθεση.

Ο Μίτσελ από την πλευρά του παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-3-3, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Βρουσάι, Ντόη, Παπασταθόπουλο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Σαμασέκου, Χουάνγκ, Εμβιλά στο κέντρο, Μπιέλ, Γκάρι Ροντρίγκες μεσοεπιθετικά και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Το πρώτο μέρος ανήκε εξ ολοκλήρου στην ΑΕΚ. Η Ένωση είχε την κατοχή της μπάλας, τις ευκαιρίες καθώς και δύο τέρματα.

Με το καλημέρα, οι κιτρινόμαυροι πήραν κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Λιβάι Γκαρσία. Πιο συγκεκριμένα, στο 3ο λεπτό, ο Γαλανόπουλος κέρδισε την μπάλα στο χώρο του κέντρου πάσαρε προς τον Τσούμπερ εκεί κέρδισε την μπάλα ο Βρουσάι που έδιωξε πάνω στον Ελβετό που πάσαρε προς τον Γκαρσία, ο επιθετικός της Ένωσης βρέθηκε απέναντι στον Τζολάκη και τον νίκησε με δυνατό σουτ για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μια ανάσα από το να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Στο 14ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Γκάρι Ροντρίγκεζ στα αριστερά αυτός συνέκλεινε έκανε το σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς και στην συνέχεια ο Βρουσάι πλάσαρε ψηλά.

Η ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματα της στο 27ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σαμασέκου. Ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά πλάσαρε τον Τζολάκη που του είπε “όχι”, ο Μάνταλος με το γόνατο προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα εκεί που ο Σαμασέκου στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα την εστία της ΑΕΚ με εξαίρεση το δοκάρι του Ροντρίγκεζ και στο 90+13′ ήρθε η χαριστική βολή με το πέναλτι του Γκαρσία να υπογραφεί το σκορ.

Στο 56ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε δεύτερο δοκάρι και αυτή την φορά με τον Γκάρι Ροντρίγκεζ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ λίγο πάνω από την μεσαία γραμμή, ο Γκαρσία έδιωξε λανθασμένη εκεί που η ο Γκάρι που με δυνατό σουτ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ένωση απάντησε στο δοκάρι του Γκάρι Ροντρίγκεζ με δικό της δοκάρι στο σουτ έξω από την περιοχή του Μάνταλου που ακούμπησε την μπάλα ο Χουάνγκ κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός είχε ορθώς ακυρωθέν τέρμα στο 73ο λεπτό με τον Γιαν Εμβιλά. Ο Μπακαμπού βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή της Ένωσης, πλάσαρε τον Στάνκοβιτς, ο Αυστριακός κίπερ της ΑΕΚ έδιωξε την μπάλα εκεί που ήταν ο εκτεθειμένος Εμβιλά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα το οποίο σωστά δεν επικυρώθηκε.

Στο 79ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς ελίχθηκε έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Τζολάκης.

Στο 90+10′ ο Γκατσίνοβιτς κέρδισε πέναλτι από τον Ντόη, ο διαιτητής το υπέδειξε μετά την εισήγηση από το VAR, ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, ο Τζολάκης έπεσε δεξιά και έγραψε το τελικό 3-0.

Σκόρερς: 3′, 90’+13′ Λιβάϊ Γκαρσία, 27′ Σαμασέκου (αυτ)

Κάρτες: 63′ Γαλανόπουλος, 88′ Αραούχο – 91′ Βαλμπουενά

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Τζαβέλλας (73′ Βίντα), Μήτογλου, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (64′ Αραούχο), Μάνταλος (84′ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (84′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (64′ Σιμάνσκι), Λιβάι Γκαρσία

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονζάλες): Τζολάκης, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι (46′ Ροντινέι), Ρέαμπτσουκ, Σαμασέκου (46′ Φορτούνης), Εμβιλά, Χουάνγκ (66′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκεζ, Μπιέλ (39′ Μουτούτσι), Ελ Αραμπί (66′ Μπακαμπού)