ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Απόλυτο μηδέν στο ΟΑΚΑ

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό

Για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ έμεινε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παραμένει αήττητη στα playoffs και είναι πλέον πολύ κοντά στον στόχο της. Όσο για την ΑΕΚ, βρίσκεται στην τέταρτη θέση, ισόβαθμη με τον Αρη (με ένα ματς λιγότερο εναντίον του Ολυμπιακού).

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7ο λεπτό με το σουτ του Χατζισαφί που έφυγε πάνω από την εστία του Μπρινίολι.

Στο 18ο λεπτό, ο Τσούμπερ έκανε την προσπάθεια εκτός περιοχής αλλά δεν ανησύχησε την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Ένα λεπτό αργότερα, σειρά του Μαουρίτσιο να δοκιμάσει το πόδι του, μες την προσπάθεια του να φεύγει άουτ.

Στο 21ο λεπτό, ο Αϊτόρ βρέθηκε στα όρια της περιοχής, έκανε το σουτ που μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

Η Ένωση έφτασε κοντά στο γκολ στο 29ο λεπτό με το σουτ του Ερσάν Χατζισαφί που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπρινίολι.

Στο 65ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός είχε διπλή ευκαιρία για να παγώσει το ΟΑΚΑ. Ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Αϊτόρ και ο Άμραμπατ έδιωξε την μπάλα στην γραμμή και στην συνέχεια, ο Χουάνκαρ έκανε ένα άστοχο σουτ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός είχε σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Καρλίτος που έφυγε στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Στάνκοβιτς.

Στο 86ο λεπτό, ο Ρότα έκανε την σέντρα, ο Λιβάϊ Γκαρσία πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπρινίολι μπλόκαρε εύκολα.

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Τάνκοβιτς κινήθηκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα εκεί που ήταν ο Λιβάϊ Γκαρσία αλλά ο επιθετικός από το Τρινιντάντ πλάσαρε πάνω στον Μπρινίολι και έμεινε το 0-0.

Κάρτες: 37′ Γκαρσία, 41′ Τζαβέλλας, 43′ Μήτογλου, 90+5′ Μάνταλος – 39′ Βιγιαφάνες, 43′ Αϊτόρ, 88′ Κουρμπέλης

ΑΕΚ (Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ(74′ Τάνκοβιτς), Χατζισαφί(67′ Μάνταλος), Γκαρσία, Άμραμπατ(87′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίτσιο(62′ Κουρμπέλης), Βιγιαφάνιες (46′ Βιτάλ), Παλάσιος, Ιωαννίδης(62′ Καρλίτος), Αϊτόρ(74′ Μακέντα)