ΑΕΚ- Παναθηναϊκός: Ισοφάρισε τη σειρά η Ένωση

Mε φοβερά ποσοστά στην επίθεση η ΑΕΚ ισοφάρισε την ημιτελική σειρά με τον Παναθηναϊκό

H ΑΕΚ νίκησε με 92-80 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 την ημιτελική σειρά για τα playoffs της Α1 Basket League.

Κορυφαίοι των νικητών οι Ντάριλ Μέικον (23π.), Γιανίκ Μορέιρα (13π., 10ρ.), Γιόνας Ματσιούλις (10π., 11ρ.), Ματ Λοτζέσκι (10π.) και Νίκος Γκίκας (11π.), ενώ από τους «πράσινους» ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαπέτρου (18π.).

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση κυριάρχησε απόλυτα, οι έμπειροι παίκτες που διαθέτει βγήκαν μπροστά, ο Νίκος Γκίκας άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης και οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους «πράσινους» που ήταν άστοχοι και αναγκάστηκαν ν’ ακολουθούν.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Κυριακή (23/5, 21:00) στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ ως φιλοξενούμενη.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και πολύ καλή άμυνα στο ξεκίνημα του πρώτου δεκάλεπτου η ΑΕΚ έδειξε αποφασισμένη να παλέψει για την ισοφάριση. Πολύ γρήγορα προηγήθηκε με 19-12 έπειτα από καλάθι του Μόουζες στο 7’. Ο Όντεντ Κάτας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ και οι παρατηρήσεις του είχαν αποτέλεσμα καθώς ο Παναθηναϊκός απάντησε με 12-0 σερί παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (24-19), έπειτα από δύο εύστοχα τρίποντα των Μήτογλου και Παπαπέτρου. Ο αρχηγός των «πράσινων» ήταν εκείνος που οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του με 11 πόντους στην πρώτη περίοδο. Κάπως έτσι συνεχίστηκε η αναμέτρηση με τους «πράσινους» να ελέγχουν το ματς ξεκινώντας από την άμυνα και με επιμέρους σκορ 17-8 ανέβασαν τη διαφορά στους 15 (45-30) στο 18’. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν, ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (47-39). Τα 11 λάθη της Ένωσης στο πρώτο μέρος έδωσαν 16 πόντους στον Παναθηναϊκό και αυτό ήταν το σημαντικότερο πρόβλημα για τους «κιτρινόμαυρους».

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε για τα καλά. Οι παίκτες της ΑΕΚ εγκλώβισαν τους «πράσινους» και στην επίθεση μετά από καλή κυκλοφορία βρήκαν ελεύθερα σουτ με συνέπεια μέχρι το 28’ να κάνουν επιμέρους σκορ 23-11 και να προηγηθούν με 62-58, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Νίκου Γκίκα. Η μάχη στο ΟΑΚΑ ήταν αμφίρροπη αφού οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Με τους Γκίκα και Μέικον να εκτελούν από την περιφέρεια, η Ένωση έφερε το ματς εκεί που είχε σχεδιάσει ο Αγγέλου. Το τρίποντο του Νίκου Ζήση στο 38’ και μία βολή του Γιόνας Ματσιούλις έδωσαν στην ΑΕΚ προβάδισμα με δέκα πόντους φτάνοντας στην επικράτηση και στην ισοφάριση της ημιτελικής σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μέικον 21 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 2, Λοτζέσκι 10 (2), Κατσίβελης 7 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Ζήσης 9 (1), Γόντικας 4, Γκίκας 11 (5/6 σουτ, 5 ασίστ), Μόουζες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Χεζόνια 3 (1/7 σουτ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος14 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρέι 9 (1/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 3, Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 3.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 25/35 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 23/44 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 13/18 βολές, 30 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 13 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ.