ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Λιβάι Γκαρσία και Τσιντώτας έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα

Ούτε με παίχτη παραπάνω, η ΑΕΚ δεν μπορεί να κερδίσει σε ντέρμπι και έμεινε στην ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ.

Για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ έμεινε ισόπαλη 1-1 με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, σε ένα παιχνίδι που ο “δικέφαλος του βορρά” έμεινε με δέκα παίχτες από το 18ο λεπτό και η Ένωση κατάφερε να μην κερδίσει.

Η πρώτη απειλή του παιχνιδιού ήταν για τον ΠΑΟΚ με το σουτ του Αουγκούστο στο 2ο λεπτό που έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του Τσιντώτα. Ο Αουγκούστο είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 5′ μετά την σέντρα του Βιεϊρίνια από τα αριστερά και το τελείωμα του Βραζιλιάνου που είχε μπει στην περιοχή το οποίο έδιωξε ο Τσιντώτας σε κόρνερ.

Στο 18ο λεπτό, ο “δικέφαλος του βορρά” έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Τσιγγάρας έκανε τάκλιν στο καλάμι του Αραούχο και δικαίως μετά την υπόδειξη του VAR, ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ με το σουτ του Γκαρσία μετά την συνεργασία του Μάνταλου με τον Ρότα να φεύγει άουτ στο 24ο λεπτό να είναι ο προάγγελος του γκολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 28′, η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Ρότα συνεργάστηκε με τον Μάνταλο, ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Λιβάι Γκαρσία πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Σιμάνσκι στο 32ο λεπτό δοκίμασε να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Ένωση όμως δεν βρήκε εστία κάτι που έκανε ο Κούρτιτς στο 36′ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1. Ο μέσος του ΠΑΟΚ εκτέλεσε φάουλ, το τείχος της ΑΕΚ άνοιξε και ο Τσιντώτας είχε τραγική αντίδραση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά στο 2-1, αλλά ο Πασχαλάκης αποσόβησε την κεφαλιά του Μάνταλου στο 38ο λεπτό και παραχώρησε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, οι κιτρινόμαυροι είχαν την κατοχή της μπάλας, είχαν εξουδετερώσει τον ΠΑΟΚ και τον είχαν κλειδώσει στα καρέ του αλλά δεν μπορούσαν να βρουν την πάσα που θα ξεκλείδωνε την άμυνα του ΠΑΟΚ.

Ενδεικτικό είναι πως το σουτ του Μοχαμάντι που κατέληξε άουτ στο 59ο λεπτό ήταν η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος.

Τα σουτ του Σιμόες στο 78ο και 82ο λεπτό δεν βρήκαν στόχο και κατέληξαν άουτ.

Στο 87ο λεπτό, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ πήρε την μπάλα με πλάτη στην περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Πασχαλάκη από δύσκολη θέση και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 91′ ο Μοχαμάντι έκανε την σέντρα, ο Ανσαριφάρντ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του ΠΑΟΚ.

Στο 93ο λεπτό, ο Τάνκοβιτς πήρε την μπάλα στην περιοχή έκανε το τελείωμα πάνω στον Πασχαλάκη και μοιραία έμεινε το 1-1.