ΑΕΚ- ΠΑΟΚ: Το έκανε ξανά στο ΟΑΚΑ ο Μουργκ

Με το διπλό από το ΟΑΚΑ έφυγε ο ΠΑΟΚ και τώρα οι δύο «Δικέφαλοι» θα λύσουν τις διαφορές τους στην Τούμπα

Στη δεύτερη κατά σειρά αναμέτρηση του πρώτου γύρου των ημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ με buzzer-beater πήρε το διπλό στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ με 0-1.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” με αυτή τη νίκη πήρε το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της Θεσσαλονίκης. Ο Μουργκ ήταν ο “χρυσός” σκόρερ με γκολ στο 95′. Ο Αυστριακός επιθετικός είχε πετύχει και στο πρώτο αγώνα του πρώτου γύρου γκολ στο τέλος, όπου τότε ο ΠΑΟΚ έφυγε με το 1-1 από το ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε την ευκαιρία στο 7ο λεπτό με το σουτ του Λόπες ύστερα από την πάσα του Τάνκοβιτς.

Στο 14′ ο Σουηδός βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, αλλά ο Έλληνας διεθνής δεν τον άφησε να βρει δίχτυα.

Στο 26′ ο Ολιβέιρα είχε ακόμα μια καλή στιγμή με το σουτ του Πορτογάλου επιθετικού στην κίνηση που έδιωξε ο Πασχαλάκης.

Στο 43′ έγινε η μόνη φάση του ΠΑΟΚ με τον Τζόλη να μην εκμεταλλεύεται το λάθος του Τσιντώτα και να πλασάρει άψυχα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις σημαντικές φάσεις, αλλά στη μονή καλή στιγμή ήρθε το γκολ για τον ΠΑΟΚ.

Οι ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με ένα πολύ κακό ματς και ένα… αναπόφευκτο 0-0. Όλα όμως ανατράπηκαν στην τελευταία φάση του αγώνα!

Ο Μουργκ στο 95′ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και δίχτυα του Τσιντώτα.

Σκόρερ: Μουργκ 95′

Κίτρινες: Ολιβέιρα 19′, Μάνταλος 48′, Γκαρσία 80′, Αλμπάνης 87′ – Ζίβκοβιτς 20′, Βιεϊρίνια 45+3′, Ελ Καντουρί 57′

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος(Σιμάνσκι 63′), Κρίστισιτς, Λιβάι Γκαρσία, Μάνταλος(Μαχαίρας 88′), Τάνκοβιτς(Αλμπάνης 63′), Ολιβέιρα(Ανσαριφάρντ 68′)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια(Ροντρίγκο 63′), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Ντάγκλας Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί(Ουάρντα 64′), Ζίβκοβιτς, Τζόλης(Μουργκ 91′), Κρμέντσικ(Σβιρντέφσκι 73′)