ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα: Επιστροφή στις νίκες για την Ένωση

Με ωραίο ποδόσφαιρο και σκόρερ τους Πινέδα και Άμραμπατ, η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και έδειξε πως είναι έτοιμη για το επερχόμενο ντέρμπι της Κυριακής απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Στο 7ο λεπτό, ο Ροσέρο διείσδυσε από τα αριστερά, έκανε το σουτ που δεν βρήκε στόχο.

Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ομπερλίν Πινέδα. Ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Γκατσίνοβιτς έκανε κακό κοντρόλ αλλά έστρωσε τον Πινέδα που με υπέροχο εκτός περιοχής σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ένωση είχε σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Τσούμπερ έξω από την περιοχή που έφυγε λίγο άουτ.

Στο 51ο λεπτό, ο Ροσέρο βρέθηκε προ των πυλών αλλά το τελείωμά του ήταν άστοχο.

Η ΑΕΚ κλείδωσε την νίκη στο 87ο λεπτό με τον Νόρντιν Άμραμπατ. Ο Τζαβέλλας έκανε την βαθειά μπαλιά, ο Μάνταλος με κεφαλιά βρήκε τον Μοχάμαντι που γύρισε στο σημείο του πέναλτι εκεί που ήταν ο Άμραμπατ και με δυνατό πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

Σκόρερ: 39′ Πινέδα, 87′ Άμραμπατ

Κάρτες: 41′ Σιμάνσκι, 80′ Τζαβέλλας – 28′ Παμλίδης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας,  Σιμάνσκι (71′ Ελίασον), Γιόνσον, Πινέδα (83′ Μοχαμαντί, Τσούμπερ (77′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (71′ Μάνταλος), Αραούχο (70′ Γκαρσία)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (55′ Ριένστρα), Μορέιρα (46′ Τζίμας), Ροσέρο (77′ Σταματελόπουλος), Παμλίδης