ΑΕΚ- ΠΑΣ Γιάννινα: Επιστροφή στις νίκες με πειστική εμφάνιση

Η ΑΕΚ επέτρεψε στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις και επικράτησε εύκολα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ με καλή εμφάνιση και διάθεση νίκησε με 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και ετοιμάζεται για το παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελίδης με τον Άρη.

Tα γκολ πέτυχαν οι Χατζισαφί (39΄), Άμραμπατ (45+4΄ πεν.), Κριχόβιακ (60΄).

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο πρώτο λεπτό, απείλησε με το σουτ του Άμραμπατ που έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε καλή στιγμή με το σουτ του Κάργα στο 5ο λεπτό που μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς και στο 10ο λεπτό με το σουτ του Κύρκου που έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά ο Σιμάνσκι αστόχησε από πλεονεκτική θέση καθώς έστειλε την μπάλα άουτ μετά την κεφαλιά του Τζαβέλλα.

Στο 17′, ο Τσούμπερ γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Άμραμπατ έκανε το σουτ αλλά νικήθηκε από τον Λοντίγκιν.

Στο 26ο λεπτό, ο Κριχόβιακ έγινε κάτοχος της μπάλας, δοκίμασε το πόδι του, μπλόκαρε σταθερά ο Λοντίγκιν.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο 39ο λεπτό με δράστη τον Ερσάν Χατζισαφί. Ο Ιρανός πήρε την μπάλα από την σέντρα του Κριχόβιακ και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άμραμπατ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε δύο τα τέρματα της ΑΕΚ.

Στο 59ο λεπτό, η Ένωση βρήκε τον δρόμο για τα τα δίχτυα για τρίτη φορά. Ο Τσούμπερ κινήθηκε από τα αριστερά, είδε την κίνηση του Κριχόβιακ, ο Πολωνός εκμεταλλεύτηκε το κενό της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-0.

Στο 75ο λεπτό, ο Κριχόβιακ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα του. Ο Τσούμπερ βγήκε σε αντεπίθεση, γύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Κριχόβιακ με εξουδετερωμένο τον Λοντίγκιν έστειλε την μπάλα εκτός εστίας

Σκόρερ: 39′ Χατζισαφί, 45+5′ Άμραμπατ, 59′ Κριχόβιακ

Κάρτες: 69′ Μάνταλος

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Ρότα, Χατζισαφί (68′ Μοχαμάντι), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (78′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Τσούμπερ (78′ Ανσαριφάρντ), Άμραμπατ (68′ Τάνκοβιτς), Γκαρσία (72′ Μισελέν)

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ρίζος (64′ Μίνα), Καραχάλιος, Στάνκο (72′ Σιόντης), Λιάσος (46′ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ, Κύρκος (46′ Παντελάκης), Περεά (64′ Μπρένερ)