ΑΕΚ: Πρώτο βήμα πρόκρισης κόντρα στην Τόφας

Πρώτο βήμα πρόκρισης στο BCL έκανε η ΑΕΚ κόντρα στην Τόφας

Η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται ώστε να βρεθεί στη φάση των «16» του Basketball Champions League καθώς επικράτησε με 73-70 στα -άδεια λόγω τιμωρίας- Ανω Λιόσια της Τόφας και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στις 10 Ιανουαρίου στην Προύσα, ενώ αν χρειαστεί και τρίτος, θα διεξαχθεί στο κλειστό των Άνω Λιοσίων στις 18 Ιανουαρίου.

Οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Ακίλ Μίτσελ σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Αϊζέια Μάιλς. Από την Τόφας προσπάθησαν για το break οι Ρομπ Γκρέι και Μπερκ Ουγκιουρλού με 18 και 16 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Γιάνις Στρέλνικες ήταν καθοριστικός για τους «κιτρινόμαυρους» και μαζί με τον Ακίλ Μίτσελ και τον Αζάια Μάιλς «υπέγραψαν» την πρώτη νίκη της ΑΕΚ στη σειρά, σε μία αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε «θρίλερ» στο φινάλε. Η Τόφας είχε δύο ευκαιρίες στο φινάλε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά αρχικά ο Μπράιμο και στη συνέχεια ο Γκρέι, μετά τη λανθασμένη πάσα του Φρέιζιερ, αστόχησαν πίσω από τα 6,75μ. με το ροζ φύλλο αγώνα να μένει στα χέρια της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ανοίγοντας τη διαφορά (4-13 στο 5′) αλλά η ΑΕΚ βρήκσε σταδιακά λύσεις μειώνοντας σε 16-17 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Η τουρκική ομάδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, ωστόσο η ΑΕΚ βρισκόταν σε απόσταση ενός σουτ με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει την Τόφας να προηγείται με 37-35.

Η ΑΕΚ επέστρεψε πιο συγκεντρωμένη για το δεύτερο μέρος και με τον Στρέλνιεκς οδηγό κατάφερε να εδραιώσει το δικό της προβάδισμα και να φτάσει ως και το +9 (51-42 στο 28′). Η Τόφας ωστόσο με ένα επιμέρους 10-1 ισοφάρισε σε 52-52 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ (61-62) στο μέσα της περιόδου. Περίπου ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος ο Μίτσελ έκανε το σκορ 73-64 όμως η ΑΕΚ ως το φινάλε δεν βρήκε ξανά σκορ.

Η Τόφας ροκάνισε τη διαφορά πλησιάζοντας σε 73-70. Στα 29” η ΑΕΚ έκανε λάθος, όμως ο Μπράιμο αστόχησε σε τρίποντο. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη πήραν το ριμπάουντ αλλά ο Φρέιζιερ έκανε λάθος πάσα στην προσπάθεια να ροκανίσει τον χρόνο που απέμενε, με αποτέλεσμα ο Γκρέι να βρει σουτ, αλλά να αστοχεί και το ματς να τελειώνει με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 52-49, 73-70

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 9 (1), Φρέιζερ 2, Μάντσεν 4, Μίτσελ 16, Στρέλνιεκς 16 (4), Κόνιαρης, ΜακΓκρίφ 9 (1), Μάιλς 12 (2), Παπαδάκης, Πετρόπουλος, Γουίλιαμς, Ξανθόπουλος 5 (1).

Tόφας (Πρίφτης): Μπράιμο 3, Ένις 10 (2), Γκρέι 18 (3), Τουρέ 9 (10 ριμπ.), Ουγκιουρλού 16 (3), Μπουγιουκτουντσέλ 2, Μιλάκνις 3 (1), Τανισάν 7 (1), Τόμπσον 2.