ΑΕΚ – Ρίγα: Έσπασε το ρόδι η “Βασίλισσα”

Μετά από τρεις ήττες, η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της νίκη απέναντι στη Ρίγα και ελπίζει για την πρόκριση

Η ΑΕΚ επικράτησε με 88-79 της Ρίγα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 4η αγωνιστική του BCL, διατηρώντας ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ελληνικής ομάδας στη φετινή διοργάνωση που πλέον με ρεκόρ 1-3 «έπιασε» τη Ρίγα στην τρίτη θέση. Στον αντίποδα, οι Λετονοί είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 1-3, αλλά κράτησαν τη διαφορά από τη νίκη στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα (+16, 92-76). Μπορεί η διαφορά των 16 πόντων να μην καλύφθηκε, αλλά η Ένωση πήρε αυτό που ήθελε και θα παλέψει στα δύο τελευταία παιχνίδια με Τρεβίζο και Σομπατέλι για να αποφύγει την τελευταία θέση του ομίλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Κίνο Κολόμ με 26 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Χάμερ με 17π. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζόρικς με 22π.

ΑΕΚ και Ρίγα συμβάδιζαν στο σκορ για τρία δεκάλεπτα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις όταν ο αντίπαλος προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Λετονοί μπήκαν στην τέταρτη περίοδο παίρνοντας προβάδισμα με 66-62 στο 32′ όμως η ΑΕΚ με κορυφαίο παίκτη της τον Κόλομ κατάφερε να προσπεράσει με 71-67 στο 34′ κα ένα λεπτό αργότερα με 73-68. Ωστόσο η Ρίγα βρήκε και πάλι τρόπο να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί εκείνη με 74-75. Κόλομ και Παππάς έβαλαν και πάλι την Ένωση μπροστά στο σκορ, ενώ με ένα μικρό σερί 6-0 με τρίποντο του Κόλομ ξέφυγε με 85-77 στα 37” για το τέλος, με τον Χάμερ να είναι εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26 (2/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ασίστ), Γκρίφιν 9, Χάμερ 17 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Παππάς 9 (1/5 τρίποντα), Βαουλέτ 4, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Φλιώνης 5, Καρλής, Μαυροειδής 5 (7 ριμπάουντ).

Ρίγα (Γκαϊλίτις): Άτε 2 (1/5 σουτ), Κάρι 9 (1), Μάντσεν 10 (8 ριμπάουντ), Ράιλι 7 (1/4 τρίποντα), Ζόρικς 22 (5/10 τρίποντα), Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11 (4 ριμπάουντ), Χάμοντς 12 (1), Γουόκερ 6 (1).

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 18/35 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/30 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ρίγα: 17/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 18/26 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 20 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.