ΑΕΚ-Βόλος: Ήττα για την βαριά άρρωστη Ένωση

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με ανατροπή από τον Βόλο και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες εντός έδρας ήττες.

Για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-2 από τον Βόλο και δείχνει πόσο βαριά άρρωστη είναι και χρειάζεται ένα “ηλεκτροσόκ” για να επανέλθει η ομάδα στον σωστό δρόμο.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για την ΑΕΚ, η οποία μένει στους 36 βαθμούς. Από την άλλη ο Βόλος φτάνει τους 24.

Στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Τσούμπερ. Στο 9ο λεπτό, ο Ρότα σέντραρε από τα δεξιά ο Ελβετός έπεσε κάτω από τα μαρκαρίσματα, κέρδισε το πέναλτι που ανέλαβε ο ίδιος και έστειλε την μπάλα ψηλά.

Τρία λεπτά αργότερα, η Ένωση είχε δοκάρι με τον Αραούχο. Ο Γέφτιτς συνδυάστηκε με τον Λιβάϊ Γκαρσία, ο εξτρέμ της ΑΕΚ έκανε την σέντρα ο Αραούχο έκανε το γυρισμό με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 16ο λεπτό, ήρθε η ψυχρολουσία για την ΑΕΚ. Ο Βόλος κέρδισε κόρνερ, υπήρξε αναμπουμπούλα στην άμυνα εκεί που ο Βαν Βερτ με εκπληκτικό γυριστό έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα του Στάνκοβιτς.

Στο 18′, ο Βόλος έφτασε κοντά στο δεύτερο του γκολ με το σουτ του Ρεγκατέν από το ημικύκλιο της περιοχής που προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Στο 21ο λεπτό, η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Λιβάϊ σέντραρε από τα αριστερά ο Σιμάνσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας, έστρωσε στο σημείο του πέναλτι στον Αραούχο που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Λιβάϊ Γκαρσία έχασε σημαντική ευκαιρία για την ανατροπή. Στο 28′, ο μεσοεπιθετικός της Ένωσης βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά το γήπεδο τον πρόδωσε και έκανε άσχημο τελείωμα.

Στο 33′ ο Γκαρσία είχε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του, μετά το κόρνερ του Γεφτιτς στο σημείο του πέναλτι, που έδιωξε ο Πουρίτα πάνω στην γραμμή.

Ο Αραούχο στο 38ο λεπτό, έκανε το σουτ όμως το τελείωμα του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Παπαδόπουλου.

Στο 45′ ο Βόλος είχε δοκάρι με την εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες στα όρια της περιοχής.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Φερνάντες βρήκε τον Βαν Βερτ στην περιοχή αυτός έκανε το σουτ που έδιωξε ο Στάνκοβιτς.

Στο 59′ ο Φερνάντες πήρε την μπάλα από τον Πουρίτα έκανε το σουτ που έδιωξε ο Στάνκοβιτς.

Στο 85′ ο Ράινερ κέρδισε πέναλτι από τον Τζαβέλλα, ο Βαν Βερτ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-2.

Σκόρερ: 16′, 85′ Βαν Βερτ – 20′ Αραούχο

Κάρτες: 26′, 87′ Βαν Βερτ, 70′ Όροζ – 84′ Τζαβέλλας, 88′ Ρότα

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (79′ Μισελέν), Σιμάνσκι (87′ Τάνκοβιτς), Λε Ταλέκ (79′ Σάκχοφ), Γέβτιτς (67′ Γιούσης), Γκαρσία (79′ Κοσιδης), Τσούμπερ, Αραούχο

Βόλος (Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Πουρίτα, Ρινέρ, Γκιουλέν, Φεράρι, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Ρεγκατέν (81′ Μπαρτόλο), Ορόζ (71′ Σοάρες), Φερνάντες (87′ Ρομέρο), Φαν Βερτ