ΑΕΚ-Βόλος: Ήττα «ΣΟΚ» εντός έδρας από τον Βόλο

Η ΑΕΚ δέχτηκε την έκπληξη και ηττήθηκε από τον Βόλο στη Ριζούπολη.

Για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ παρουσίασε τις περσινές της παθογένειες και υπέστη την ήττα με 0-1 από τον Βόλο και μπήκε με το αριστερό στις εντός έδρας εμφανίσεις της νέας σεζόν.

Tο μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μίλος Ντέλετιτς στο 19΄, o οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ, σεβόμενος την θητεία του στην Ένωση.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και άφηνε πολλά κενά στην άμυνα χωρίς ωστόσο να δέχεται μεγάλη πίεση.

Στην πρώτη του καλή ευκαιρία ο Βόλος πήρε κεφάλι στο σκορ με τον πρώην ακραίο της ΑΕΚ, Μίλος Ντέλετιτς. Ο Σέρβος πήρε την μπάλα από τα αριστερά συνέκλινε και με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Στάνκοβιτς (0-1).

Στην συνέχεια, η Ένωση πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 32′ ο Τσούμπερ μετά την συνεργασία του με τον Γιόνσον βρέθηκε απέναντι στον Κλέιμαν που του απέτρεψε την ισοφάριση.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γκατσίνοβιτς δοκίμασε το σουτ που μάζεψε ο Κλέιμαν.

Στο 59ο λεπτό, ο Γκαρσία προσπάθησε από πλάγια θέση με το εξωτερικό να νικήσει τον τερματοφύλακα του Βόλου αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα πάνω από τα καρέ των φιλοξενούμενων.

Η καλύτερη στιγμή της Ένωσης ήρθε στο 68ο λεπτό από τον Λάζαρο Ρότα, ο Γκατσίνοβιτς είδε την κίνηση του διεθνή άσου στην περιοχή αυτός έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση όμως ο Λούνα με το σώμα έδιωξε πριν προλάβει να απειληθεί ο κίπερ του Βόλου.

Στο 75ο λεπτό, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Γκατσίνοβιτς αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στην εστία.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βαν Βερτ βγήκε σε αντεπίθεση αλλά αστόχησε από τα πλάγια της περιοχής.

Ο Σιμάνσκι στο 80′ έκανε το σουτ μετά το γύρισμα του Τσούμπερ που κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν.

Στο 90ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς έστειλε την μπάλα πάνω στον Κλέιμαν και έτσι έμεινε το 0-1 για τον Βόλο και η πρώτη ήττα της Ένωσης μόλις την δεύτερη αγωνιστική.

Σκόρερ: 18′ Ντέλετιτς

Κάρτες: 47′ Γιόνσον, 54′ Βίντα, 91′ Γκατσίνοβιτς – 20′ Λούνα, 35′ Μεταξάς, 64′ Μεταξάς, 85′ Ματίγια, 99′ Βαν Βερτ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Τσούμπερ, Σιμάνσκι, Πινέδα (65′ Ρότα), Γιόνσον (83′ Αλμπάνης), Άμραμπατ (46′ Λιβάι Γκαρσία), Μάνταλος (46′ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο.

Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μεταξάς (56′ Ματίγια), Ντέλετιτς (80′ Πίρινεν), Πάολο Φερνάντεθ, Βίκτορ Φερνάντεθ (71′ Ουές), Φαν Βερτ.