ΑΕΚ – Βόλος: Στο ρελαντί η πρώτη νίκη της Ένωσης για το 2024

Χωρίς να πιάσει υψηλές αποδόσεις, η ΑΕΚ επικράτησε άνετα του Βόλου

Με το δεξί μπήκε η ΑΕΚ στη νέα χρονιά, με την επικράτηση της με 3-0 επί του Βόλου στην “Αγιά Σοφιά-OPAP Arena” και να σβήνει τα κακώς κείμενα των προηγούμενων δύο αγώνω πριν την διακοπή.

Το χώρο των γκολ άνοιξε ο Λιβάι Γκαρσία στο 32′ με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής, ο ίδιος παίκτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 50′ έκανε το 2-0 και ο Άμραμπατ στο 74′ έβαλε το “κερασάκι” στην τούρτα για το τελικό 3-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή. Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη της καλή στιγμή ήρθε στο 25′ με το σουτ του Πινέδα που έφυγε άουτ, η προσπάθεια του Γκατσίνοβιτς κατέληξε στον τερματοφύλακα του Βόλου στο 30′ και δύο λεπτά αργότερα η Ένωση άνοιξε το σκορ. Ο Γκατσίνοβιτς βρήκε τον Γκαρσία στην περιοχή και ο επιθετικός της Ένωσης με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 35′ ο Βόλος έκανε αισθητή την παρουσία του με τις κεφαλιές του Ντέλετιτς και του Ασλανίδη και ανάγκασε τον Στάνκοβιτς να διώξει την μπάλα σε αμφότερες περιπτώσεις.

Στο 50ο λεπτό, ο Πήλιος κέρδισε πέναλτι, ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και δεν άφησε περιθώρια στον Κόστιτς.

Το τελικό 3-0 έγραψε ο Νόρντιν Άμραμπατ στο 74′ με ατομική προσπάθεια και υπέροχο τελείωμα.

ΑΕΚ(Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (75′ Πισάρο), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι (75′ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (63′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (63′ Μάνταλος), Γκαρσία (75′ Πόνσε)

ΝΠΣΒόλος(Λόπεθ): Κόστιτς, Τάχατος, Ασλανίδης, Σιέλης, Μύγας (70′ Λούνα), Άλχο (39′ λ. τρ. Κίτσος), Τρουιγέ, Κόμπα (70′ Μπερτόγλιο), Ντέλετιτς, Γκαρσία (70′ Μεταξάς), Μωραΐτης.