Γλυκιά… ήττα με πρόκριση της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρόκριση στη επομένη φάση του Basketball Champions League, αν και δεν πηρέ το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, αφού ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη με ένα πόντο 62-63.

Η ΑΕΚ προστάτευσε τη διαφορά (+9) της νίκης της στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στους “8”.  Στα προημιτελικά, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την γερμανική Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Η «Βασίλισσα» ήταν ανώτερη, αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει, με κορυφαίους τον Χαντερ με 16π. και τον Ματσιούλις 13π., αντίθετα από τους «ασπρόμαυρους» ξεχώρισε ο Τζεφερσον με 20π.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι έφτασε να προηγείται με πέντε πόντους στο 5΄ (5-10) κόντρα στην ΑΕΚ, όμως η «Βασίλισσα» έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 8 πόντων κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ 13-10 στο 8΄ με πρωταγωνιστή τον Βίνς Χάντερ.  Η άμυνα της αποδείχτηκε αποτελεσματική και η Ένωση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με τέσσερις πόντους 18-14.

Η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που τελείωσε την πρώτη περίοδο και με δίποντο του Λαρεντζάκη και τρίποντο του Τσαλμπούρη έκανε ο 23-16 στο 13΄. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτίωσε την άμυνα της κρατώντας την Ένωση χωρίς να πετύχει καλάθι για 4 λεπτά ροκανίζοντας την διαφορά, φτάνοντας μάλιστα στην ισοφάριση με το τρίποντο του Ζάρα (23-23 στο 16΄). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Λούκα Μπάνκι  βρήκε πάλι τα πατήματα της, επέβαλε τον ρυθμό της και ξέφυγε με ένα εκ’ νέου σερί εννέα πόντων έφτασε στο 32-23, ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, με το ημίχρονο να κλείνει 32-27. Ο Ντελρόι Τζέιμς με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ ξεχώρισε από την ΑΕΚ, που είχε 8 ασίστ και 5 λάθη, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 10 ασίστ και 11 λάθη.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ πατούσε καλυτέρα στο παρκέ και χάρη στα καλάθια των Χαντερ και του Θίοντορ το 24΄προηγούνταν με +9 (39-30) μην  αφήνοντας περιθώρια στον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι όμως έφεραν «τούμπα» το ματς αφού με τις βολές του Γκος δυο λεπτά πριν την λήξη της  τρίτης περιόδου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 43-43 και να ολοκληρώσει την περίοδο με 43-47 με τα εύστοχα καλάθια του Χάτσερ και του Γκάρετ.

Μάχη σώμα με σώμα ήταν η τέταρτη περίοδος με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτίσουν διαφορά που θα τους επέτρεπε να διεκδικήσουν την πρόκριση μέχρι το τέλος, όμως η ΑΕΚ έβρισκε πάντα λύσεις με την μεγαλύτερη διαφορά του ΠΑΟΚ να είναι στο +3 στο 50-53. Ο ΠΑΟΚ πίεσε και κατάφερε να πάρει τελικά την νίκη με 62-63 χωρίς όμως να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Δεκάλεπτα: 18-14, 32-27,43-47,62-63

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 8 (2), Χάντερ 11 (7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8 (0/6 τρίποντα), Ματσιούλις 10 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Σαντ-Ρος 3 (3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 3 (1), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Σάκοτα 6, Θίοντορ 2 (1/6 σουτ), Τσαλμπούρης 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 5, Γκος 5 (0/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Χάτσερ 10 (1), Τζέφερσον 11 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Γκάρετ 2 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 10, Σχίζας 2, Τέπιτς 9 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 2.