ΑΕΚ: Ακατάλληλη για καρδιακούς!

Σε ένα παιχνίδι με τρομερό φινάλε και “σωτήρα” τον Αθανασιάδη η ΑΕΚ απέδρασε με το διπλό από τη Λάρισα.

Από εύκολη υπόθεση η ΑΕΚ μετέτρεψε σε θρίλερ το παιχνίδι με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και ξέφυγε με 2-4, για την 22η αγωνιστική της Super League 1.

Με αυτή τη νίκη οι “κιτρινόμαυροι” βρέθηκαν ξανά στη δεύτερη θέση με 43 βαθμούς και στο +2 από τον Παναθηναϊκό. Αντίθετα οι “βυσσινί” παρέμειναν τελευταίο με 9 βαθμούς.

Η Ένωση προηγήθηκε με τον Ολιβέιρα σημειώνοντας δύο γκολ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε την ισοφάριση με τους Νικολιά και Ακούνια. Οι αλλαγές ωστόσο του Μανόλο Χιμένεθ αλλά και ο Γιώργος Αθανασιάδης κράτησαν ζωντανή την ΑΕΚ, η οποία βρήκε ακόμα δύο γκολ με τους Αλμπάνη και Σιμάνσκι.

Στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι όμως ο Αθανασιάδης είπε όχι στο Μουκαντζό και χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στους φιλοξενούμενους.

Θυμίζουμε πως ο αγώνας ήταν να διεξαχθεί χθες 14/02 ωστόσο μετά τη σφοδρή χιονόπτωση αυτό δεν κατέστη δυνατόν, σήμερα το Αλκαζάρ είναι σε καλή κατάσταση. Κι αυτό γιατί το χιόνι έχει μειωθεί, ενώ έχει βοηθήσει και ο ήλιος στη θεσσαλική πόλη.

Από τα πρώτο κιόλας λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι, μετρώντας τρεις ευκαιρίες στα πρώτα τρία λεπτά.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Μάνταλος γέμισε στην περιοχή, αρχικά έδιωξε η άμυνα της ΑΕΛ, στη συνέχεια ξανά ο Μάνταλος έκανε την σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Ανσαριφάρντ δεν πρόλαβε.

Η πίεση της ΑΕΚ είχε αποτέλεσμα και στο 10’ ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα του Μαξιμένκο, έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και ανατράπηκε από τον γκολκίπερ της ΑΕΛ. Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα νικώντας τον Μπάγιτς.

Στο 18’ ο Μπακάκης έπιασε ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπάγιτς.

Η ΑΕΛ έχει ισορροπήσει, κρατούσε περισσότερο την μπάλα, αλλά δεν είχε καταφέρει να απειλήσει. Πρώτη καλή στιγμή των βυσσινί ήταν στο 37’, όταν ο Μπεν Χατίρα σέντραρε στον Ακούνια, πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Αθανασιάδη.

Η Ένωση διαχειριζόταν σωστά το υπέρ της γκολ ψάχνοντας τρόπους να μπει στην περιοχή της ΑΕΛ και να πετύχει ακόμα ένα γκολ. Τελικά στο 43’ ο Λιβάι Γκαρσία έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα της ΑΕΛ έχασε τον Ολιβέιρα, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο του τέρμα.

Η ΑΕΚ πίεζε αρκετά ψηλά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους στο Αλκαζάρ και στο 48’ Γκαρσία στα όρια της περιοχής επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μπάγιτς.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η ΑΕΛ μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 70’ με σκόρερ τον Νικολιά προερχόμενος από τον πάγκο. Οι βυσσινί άλλαξαν την μπάλα, ο Μουκαντζό βρήκε τον Νικολιά, ο οποίος μέσα στην περιοχή πλάσαρε τον Αθανασιάδη  για το 1-2 και το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν άστοχος, χάνοντας την ευκαιρία να σημειώσει χατ τρικ.

Η ΑΕΛ είχε την ψυχολογία εκμεταλλεύτηκε την αστάθεια στην αμυντική λειτουργία της Ένωσης και πέτυχε και δεύτερο γκολ φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι. Ο Μαξιμένκο βρήκε τον Ακούνια, ο οποίος πάτησε στην περιοχή και νικώντας τον Αθανασιάδη για το 2-2. (80’)

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να ανέβει στο γήπεδο για να πάρει ξανά το προβάδισμα και στο 86’ ο Σιμόες έκανε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μπάγιτς.

Χρυσή αλλαγή αποδείχτηκε ο Χρήστος Αλμπάνης για τον Μανόλο Χιμένεθ, στην εκπνοή του χρόνου η Ένωση βρήκε ξανά προβάδισμα. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά, αρχικά η άμυνα της ΑΕΛ έδιωξε, ο Αλμπάνης πήρε την μπάλα στην περιοχή, σούταρε, βρήκε στον Χουσίνο και κατέληξε στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ΑΕΛ βρέθηκε στην άσπρη βούλα, ο Μουκαντζό εκτέλεσε και ο Αθανασιάδης απέκρουσε χαρίζοντας στην ομάδα του την ευκαιρία να φύγει στην αντεπίθεση… Η Ένωση έφυγε στην κόντρα, ο Άλμπανης είδε τον  Γκαρσία, εκείνος γύρισε από τα δεξιά στον Σιμάνσκι που σκόραρε με πλασέ για το τελικό 2-4.

Σκόρερ: 70’ Νικολιάς, 80’ Ακούνια / 14′, 43′ Ολιβέιρα, 90’ Άλμπανης, 90’+6’ Σιμάνσκι

Κίτρινες: Γιακιμόφσκι – Νεντελτσεάρου

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Γκράουρ(63’ Μπέρτος), Μπεν-Χατίρα, Ακούνια, Μιλοσάβλιεβιτς(63’ Μουκαντζό), Στίφλερ(53’ Νικολιάς), Κολομπίνο, Νούνιτς(87’ Χουσίνο), Γιακιμόβσκι

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης(54’ Νταντσενκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς(73’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα(73’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ