Νέα γκέλα για τον Παναθηναϊκό, ισόπαλος με τη Λάρισα

Νέα απώλεια για τον Παναθηναϊκό που άφησε δύο βαθμούς στο Αλκαζάρ κόντρα στην ΑΕΛ

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, για την 3η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1. Οι “Πράσινοι” προηγήθηκαν με τον Μακέντα και λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Πινακάς ισοφάρισε για τη Λάρισα.

Μετά από την ήττα στην Τρίπολη την πρώτη αγωνιστική (αναβολή στην δεύτερη αγωνιστική), η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος πήρε τον πρώτη της βαθμό στο πρωτάθλημα, όπως και η Λάρισα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά καλά στο ματς, είχε συγκέντρωση και βρήκε το γκολ που έψαχνε με πλασέ του Μακέντα στο 26′, έπειτα από ωραίο γύρισμα του Αϊτόρ.

Στη συνέχεια όμως, δεν «κλείδωσε» τη νίκη του με ένα δεύτερο τέρμα, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Βέλεθ και Μακέντα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΛ βγήκε με περισσότερο «θάρρος» και θράσος στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε τον Παναθηναϊκό, που από ένα σημείο και μετά άρχισε να χάνει την κατοχή της μπάλας και μέτρα μέσα στο γήπεδο, ενώ στο τελευταίο τέταρτο «στρίμωξε» εκείνη με τη σειρά της τους «πράσινους».

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανταποκρίθηκε ως έναν βαθμό, όμως μία στιγμή… αδράνειας στο 87′ και η υπέροχη σέντρα του Τόρζε προς τον Πινακά, χάρισαν στην ΑΕΛ το γκολ και τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (72’ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μιχαήλ (77’ Μούζεκ), Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (73’ Γκαζάλ), Τόρζε, Μιλοσάβλιεβιτς (72’ Πινακάς), Τρούγιτς (57’ Πλατέλλας), Ντουρμισάι.

Παναθηναϊκός (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (75’ Πούγγουρας), Μπουζούκης (88’ Σερπέζης), Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Αϊτόρ (88’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (74’ Σαβιέρ), Καρλίτος (90’+2’ Ιωαννίδης).