Αφεντικό η Μπενφίκα

Λίγες ημέρες μετά τον μεταξύ τους αγώνα στο πρωτάθλημα, η Μπενφίκα νίκησε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 2-1 στο Ντα Λουζ και για τον θεσμό του κυπέλλου Πορτογαλίας.

Οι «αετοί» έκαναν το πρώτο βήμα για τον τελικό και θα λύσουν τις  διαφορές τους στη ρεβάνς στο Ζοσέ Αλβαλάντε.

Στο 16ο λεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το σουτ του Γκάμπριελ και διεύρυναν το υπέρ τους σκορ στο 64′ με το αυτογκολ του Ιλόρι, μετά το γύρισμα του Φέλιξ, ο αμυντικος των λιονταριών την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουνμε φοβερή εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα του Μπρούνο Φερνάντες και έκανε το τελικό 2-1.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Σβίλαρ, Αλμέιδα, Γριμάλδο, Ζαρδέλ (38’ Φερέιρα), Ντίας, Πίτσι (79’ Tσέρβι), Σάμαρης, Γκάμπριελ, Σάλβιο (61’ Ράφα Σίλβα), Σεφέροβιτς, Φέλιξ

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρενάν Ριμπέιρο, Γασπάρ, Ιλόρι, Κόατες, Γκουντέλι, Μπόρχα, Φερνάντες, Βέντελ (76’ Ντοστ), Φελίπε (90’ Ραφίνια), Ακούνια, Καμπράλ (71’ Ντιαμπί)