Αφεντικό της πόλης η Γιουβέντους

Με τους Ντιμπάλα και Ρονάλντο να συνεχίζουν το σερί σκοραρίσματος, η Γιούβε πήρε ακόμη ένα ντέρμπι στον δρόμο για την κατάκτηση του Καμπιονάτο.

Νικήτρια στο Derby della Mole αναδείχθηκε η Γιουβέντους με 4-1 κόντρα στη συμπολίτισσα Τορίνο, για την 30η αγωνιστική της Serie A.

Οι Μπιανκονέρι έφτασαν τους 75 βαθμούς πάντα στην πρώτη θέση, ενώ η Τορίνο βρίσκεται στην 15η θέση με 31 βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι ο Τζανλουίτζι Μπουφόν έγραψε ιστορία με τη συμμετοχή του στο Γιουβέντους – Τορίνο. Ο Ιταλός κίπερ των Μπιανκονέρι έφτασε τα 648 ματς στην καριέρα του στην Serie A και έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών, αφήνοντας 2o τον Πάολο Μαλντίνι.

Στον αγώνα, η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ από τα αποδυτήρια. Μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης, ο Κουαδράδο έδωσε στον Ντιμπάλα, εκείνος πέρασε έναν αμυντικό μέσα στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Αργεντίνος σκόραρε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι στην Serie A, φτάνοντας τα 11 γκολ.

Η Γιούβε πέτυχε και δεύτερο τέρμα στη συνέχεια. Ο δημιουργός έγινε σκόρερ και ο Κουαδράδο, έπειτα από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο, με σου μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 στο 29′.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+6′) ωστόσο, η Τορίνο μείωσε, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπελότι (2-1).

Στο 61′ ήρθε το 3-1 για την Γιουβέντους, με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο, σε απόσταση 5 περίπου μέτρων έξω από την περιοχή. Ο Πορτογάλος έφτασε τα 25 γκολ στο πρωτάθλημα, και όπως και ο Πάολο Ντιμπάλα, σκόραρε για 4η συνεχόμενη αγωνιστική. Tο τελικό 4-1 έκανε με αυτογκόλ στο 87ο λεπτό, ο Ντζίντζι.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Κουαδράδο, Μπετανκούρ, Πιάνιτς (Ματουιντί 49′), Ραμπιό, Μπερναρντέσκι (Ντάγκλας Κόστα 55′), Ντιμπάλα (Ιγκουαΐν 80′), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Τορίνο: Σιρίγκου, Ίζο, Λιάνκο, Μπρέμερ (Ντζίντζι 84′), Αϊνά (Ανσάλντι 84′), Μεϊτέ, Λούκιτς, Ντε Σιλβέστρι (Εντέρα 80′), Μπεγερίν, Βέρντι (Μιλίκο 68′), Μπελότι.