Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς

Ισόπαλοι με 1-1 ολοκλήρωσαν το πρώτο παιχνίδι του προημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, ΑΕΚ και Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, με τους “κιτρινόμαυρους” να παίρνουν προβάδισμα για την πρόκριση. Οι δύο ομάδες αφησαν ανοιχτούς… λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Στράτος Σβάρνας, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ, ενώ για τους Αγρινιώτες ο Ντάουντα.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ο Χρήστος Αλμπάνης αποχώρησε τραυματίας, με την πρώτη διάγνωση για τον τραυματισμό του, να είναι κάκωση στο δεξί γόνατο.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Αγρινίου φθάνει στα προημιτελικά του Κυπέλλου μετά από 44 χρόνια.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ έκανε ο 19χρονος Χριστόπουλος.

Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ ξεκίνησε αποφασιστικά την αναμέτρηση και πίεζε για να βρει το γρήγορο γκολ. Προσπαθούσε να επιτεθεί και να γίνει απειλητική από τις πτέρυγες, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τον στόχο.

Στο 3’ η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλη στιγμή με τον Σβάρνα να βγάζει για τον Αλμπάνη, αυτός έκανε τη σέντρα από δεξιά, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 5’ με τον Μουνιέ, ο οποίος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά προ των Σβάρνα και Τσιγκρίνσκι, μη ανησυχώντας τον Τσιντώτα.

Δέκα λεπτά αργότερα Λιβάγια παρά το λάθος κοντρόλ του, έκλεψε την μπάλα, έκανε τη σέντρα, ωστόσο ο Σίεστεντ απομάκρυνε.

Η Ένωση τελικά κατάφερε να βρει το γκολ στο 32’ με τον Σβάρνα. Ο Μάνταλος γέμισε προς το δεύτερο δοκάρι, ο Λιβάγια έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Σβάρνα, ο οποίος νίκησε τον Χεσούς Φερνάντεθ κι άνοιξε το σκορ για το 1-0. Ο Έλληνας μπακ σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Λίγα λεπτά αργότερα από το γκολ που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Μουνιέ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κέβιν Γκαρθία βρέθηκε μόνος του, αλλά αστόχησε.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός απείλησε και πάλι στο 39’ με τον Ντάλσιο να επιχειρεί το σουτ, η μπάλα πήρε αρκετά φάλτσα, όμως ο Τσιντώτας απομάκρυνε με δυσκολία.

Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 0-1.

Με το δεξί ξεκίνησε ο Παναιτωλικός το δεύτερο ημίχρονο με τον Ντάουντα να βρίσκει δίχτυα στο 60’ για το 1-1. Ο Ρόσα έκανε την κάθετη πάσα, ο Τσιγκρίνσκι στην προσπάθεια του να απομακρύνει άλλαξε την πορεία της μπάλας, ο Ντάουντα εκμεταλλεύτηκε το λάθος και με εξαιρετικό τελείωμα ισοφάρισε για τον Παναιτωλικό.

Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός ειχε ανεβάσει την απόδοσή του, με σκοπό να βρει γκολ και να προηγηθεί.

Η Ένωση έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 77’. Ο Αραούχο έδωσε στον Λιβάγια, η μπάλα κόντραρε στον Μαλή και κατέληξε κόρνερ.

Στο 84’ οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν κοντά στο 1-2 με τον Σιμάνσκι. Ο Λιβάγια κινήθηκε έξυπνα από αριστερά, έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Σιμάνσκι, ο Πολωνός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Λιβαγια έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι ωστόσο ο Κροάτης υποδείχτηκε οφσάιντ, με τη φάση να μην μετράει.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, πάρα το γεγονός πως τα τελευταία λεπτά στο ματς, η ΑΕΚ με γεμίσματα προσπαθούσε να φθάσει στο δεύτερο γκολ.

Κίτρινες: Μαλής, Μαρσιάλ, – Σαμπανάτζοβιτς, Σβάρνας, Σιμόες, Τσιγκρίνσκι, Αραούχο

Σκόρερ:60’ Ντάουντα / 32’ Σβάρνας

Παναιτωλικός( Χάβος):Κέβιν, Τζανακάκης(76’ Τσιγγάρας), Μαλής, Μαρσιάλ, Σιέστεντ, Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας(80’ Ταχάρ), Μουνιέ(63’ Άλβαρεζ), Ντάουντα

ΑΕΚ(Καρέρα): Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βράνιες, Χουλτ, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Σαμπανάζοβιτς(65’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Αλμπάνης(23’ Αραούχο), Λιβάγια(86’ Χριστόπουλος)