Αυτόχειρας…

«Αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν, εν τέλει ηττήθηκαν με 3-1 από τον Ερυθρό Αστέρα στο «Ράικο Μίτιτς» του Βελιγραδίου για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν για τον Ολυμπιακό όσον αφορά την πρόκριση, ωστόσο τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ρούμπεν Σεμέδο στο 37’, πριν οι Βούλιτς στο 62’, Μιλούνοβιτς στο 87’ και Μποάκιε στο 90’ δώσουν τη νίκη στους Σέρβους.

Οι «ερυθρόλευκοι» αφού από το 58’ έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γιασίν Μπενζιά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο τέλος  κατέρρευσαν, επιτρέποντας στον Αστέρα να φτάσει στην ανατροπή και τη νίκη.

Πριν την έναρξη του ματς, οι οπαδοί των δύο ομάδων σήκωσαν ένα εντυπωσιακό κορεό, ενώ φώναζαν από κοινού συνθήματα δημιουργώντας μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού για φέτος, στην Ευρώπη αλλά και συνολικά.

Οι Πειραιώτες στις 22 του Οκτώβρη υποδέχονται την Μπάγερ Μονάχου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», η οποία συνέτριψε με 2-7 την Τότεναμ στο Λονδίνο.

Το ματς

Με αρκετές αλλαγές παρέταξε τους «ερυθρόλευκους» ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Τοροσίδης-Σεμέδο-Μεριά-Τσιμίκας η τετράδα της άμυνας, Καμαρά και Μπουχαλάκης στον άξονα, Μασούρας και Λοβέρα στα άκρα και ο Μπενζιά πίσω από τον Γκερέρο.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ καλά στο παιχνίδι, παρά τις πολλές αλλαγές. Παρά το γεγονός ότι ο Αστέρας μπήκε με σκοπό να δημιουργήσει, οι Πειραιώτες  όμως έφεραν το ματς στα μέτρα τους και έφτασαν στο γκολ με τον Ρούμπεν Σεμέδο.

Στο 23’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Γκερέρο έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπόργιαν.

Ένα λεπτό μετά, ύστερα από εξαιρετική κίνηση του Τσιμίκα από τα αριστερά και ωραία σέντρα για το κεφάλι του Γκερέρο, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μπόργιαν.

Στο 37’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Σεμέδο έκανε ένα πλασέ-γύρισμα από τη γωνία της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μέσα από την κλειστή γωνία του Μπόργιαν κάνοντας το 0-1!

Στο 45’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάριν, ο Γιόβανσιτς έκανε γυριστό σουτ και βρήκε σε ετοιμότητα τον Σα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας μπήκε καλύτερα και έφτασε στην ισοφάριση, ενώ στο μεταξύ ο Ολυμπιακός έχασε με δεύτερη κίτρινη τον Μπενζιά. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Πειραιώτες κατέρρευσαν, φτάνοντας τελικά στην ήττα.

Στο 56’ ο Φαν λα Πάρα έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή και από καλή θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 58’ ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Γιασίν Μπενζιά αποβλήθηκε με (αυστηρή) δεύτερη κίτρινη.

Στο 62’ ο Αστέρας έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από κακό διώξιμο του Μεριά, η μπάλα έφτασε στον νεοεισελθόντα Βούλιτς που  με συρτό σουτ το οποίο η μπάλα πέρασε η μπάλα κάτω από τα πόδια του Μεριά, νίκησε τον Σα κάνοντας το 1-1.

Στο 71’ ο Κάνιας έκανε ένα μακρινό σουτ, με τον Σα να μπλοκάρει. Το ίδιο έκανε και στο 78’ στο σουτ του Πέτροβιτς.

Στα τελευταία λεπτά, με την είσοδο του Ομάρ Ελαμπτελαουί, ο Ολυμπιακός άλλαξε το σχηματισμό του σε 3-5-1 (μιας και έπαιζε με 10), με τους Τοροσίδη-Σεμέδο-Μεριά στόπερ, τους Ομάρ-Τσιμίκα φουλ μπακ, Μπουχαλάκη, Καμαρά, Ποντένσε στα χαφ και τον Γκερέρο μπροστά.

Στο 85’ ο Καμαρά έκανε δυνατό σουτ που έδιωξε ο Μπόργιαν. Ένα λεπτό μετά, ο Μεριά έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, από την καρδιά της μεγάλης περιοχής.

Στο 87’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μιλούνοβιτς έκανε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Και στο 90’ ο Μποάκιε με κεφαλιά ξανά έπειτα από κόρνερ του Μάριν νίκησε στον αέρα την άμυνα του Ολυμπιακού κάνοντας το 3-1.

Ερυθρός Αστέρας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Ρόντιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγκενεκ, Γκόμπελιτς, Κάνιας (73’ Πέτροβιτς), Γιόβαντσιτς (55’ Βούλιτς), Γκαρσία, Μάριν, Φαν Λα Πάρα (62’ Μποάκιε), Τομανέ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (89’ Ελ Αραμπί), Μπενζιά, Μασούρας (79’ Ελαμπντελαουί), Γκερέρο, Λοβέρα (61’ Ποντένσε)

Ο Ολυμπιακός αυτή τη στιγμή μένει στον 1 βαθμό και σε συνδυασμό με το 2-7 της Μπάγερν Μονάχου επί της Τότεναμ στο Λονδίνο, η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής: