“Αυτοκτόνησε” η ΑΕΚ και ηττήθηκε από την Ράστα Βέχτα

Την ήττα με 75-79 γνώρισε η ΑΕΚ από την Ράστα Βέχτα, στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Τα δύο ημίχρονα ήταν μοιρασμένα με το πρώτο να ανήκει στους «κιτρινόμαυρους», ενώ το δεύτερο δικαίως στους Γερμανούς που επικράτησαν. Το φινάλε ήταν τελείως διαφορετικό από αυτό που ήθελε η ΑΕΚ, κόντρα στους περσινούς φιναλίστ του γερμανικού πρωταθλήματος.

Τα λάθη στην άμυνα και η έλλειψη συγκέντρωσης ανάγκασαν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην πρώτη ήττα της μετά από 6 σερί παιχνίδια.

Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς σε έξι παιχνίδια, θέτοντας την πλέον σημαντική αντίπαλο.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πραγματοποίησε ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ, ενώ κορυφαίος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Σαντ-Ρος, ο οποίος κράτησε όρθια την ομάδα του και σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ πρόσθεσε 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα στη γεμάτη στατιστική του. Άξιος συμπαραστάτης του ο Λάνγκφορντ με 19π.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Βαστούρια με 17π. και Γουεϊνράιτ με 16π.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν στο ματς με καλό ρυθμό στην επίθεση. Η Βέχτα βρήκε πρώτη καλάθι, όμως τα εύστοχα τρίποντα των Χρυσικόπουλου και Ρος έδωσαν προβάδισμα στην Ένωση (8-5) στο τετράλεπτο. Η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματα της και κατάφερε να ξεφύγει στο +6 μετά το τρίποντο του Γκίκα και το καλάθι του Χρυσικοπουλου για το 15-9 πέντε λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Οι Γερμανοί έμειναν αρκετά λεπτά χωρίς να μπορέσουν να σκοράρουν ωστόσο στο 3’ κατάφεραν και μείωσαν την διαφορά (16-13). Το παιχνίδι ήταν άναρχο και από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα πάνω στην βιασύνη των παικτών της Ένωσης, η Βέχτα να εκμεταλλευτεί τα λάθη στην άμυνα και να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο με 18-18 με τρίποντο του Ράισελ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Ράστα Βέχτα ξέφυγε στο +4 (18-22), ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με τις εύστοχες βολές του Σλοτερ, ενώ ο Ματσιούλις έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα (22-22). Διαδοχικά εύστοχα καλάθια με το σκορ να παραμένει στο 26-26 στα 4.40’’ για την ανάπαυλα. Μέχρι ένα σημείο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι την στιγμή, που οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν ρυθμό και πήρε το προβάδισμα. Ο Λανγκφορντ έκανε την αρχή, ο Σαντ Ρος με γκολ φάουλ αύξησε την διαφορά (36-31), ενώ ο Σλότερ με εντυπωσιακο κάρφωμα έκανε το 38-31. Το ανόητο φάουλ του Χέρκενχοφ στον Λάνγκφορντ στα 4″, χάρισε δύο βολές στον Αμερικανό και σε συνδυασμό με την καλη αμυντική προσπάθεια, η Ένωση οδηγήθηκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +7 και σκορ 40-33.

Στατιστικά πρώτου ημιχρόνου για την ΑΕΚ: 10/12 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 11/13 βολές, 16 ριμπάουντ (13-3), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Στατιστικά πρώτου ημιχρόνου για την Ράστα Βέχτα: 12/18 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 3/5 βολές, 13 ριμπάουντ (9-4), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λαθη

Με το δεξί ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι την τρίτη περίοδο με τον Βαστούρια και το τρίποντο του Γουέινραϊτ για το 40-41, κάνοντας το 0-8 το σερί των Γερμανών. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Ρος με δύο σερί τρίποντα για το 46-41. Η ΑΕΚ δέχτηκε 16 πόντους σε πέντε λεπτά κι αυτό ήταν σημαντικό πρόβλημα για την άμυνά της, αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει ταιμ-άουτ. Η τρίτη περίοδο ανήκε στους Γερμανούς που κατάφεραν και ξέφυγαν με 49-53, τρία λεπτά πριν την λήξη. Ο Ματσιούλις με τρίποντο κατάφερε να μειώσει σε 52-53, ωστόσο οι Γερμανοί ξέφυγαν ξανά στο +7(53-60). Τα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι ήταν άναρχο γεγονός που δυσκόλεψε την «Βασίλισσα», επιτρέποντας για πρώτη φορά στη Βέχτα να περνάει μπροστά με σκορ δεκάλεπτου 55-62.

Η εικόνα της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ανάλογη του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα να κάνει λάθη και να δίνει χώρο στην Βέχτα, η οποία στην τέταρτη περίοδο να φτάνει την διαφορά στο +10(58-68). Ο εξαιρετικός Σαντ Ρος έφτασε την ΑΕΚ στο -5 (65-70) στο 5:31 για το φινάλε, δίνοντας ανάσα ψυχολογίας. Όσο ο χρόνος έφτανε στο τέλος τα περιθώρια στένευαν για την ΑΕΚ με τους Γερμανούς να έχουν τον έλεγχο και να διευρύνουν το σκορ(67-75). Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Λανγκφορντ όπλισε και μείωσε στους τρεις με εύστοχο τρίποντο 72-75. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 75-79.

Δεκάλεπτα : 18-18, 40-33, 55-62, 75-79

(Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 21 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλότερ 11 (2/5 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσάλμερς (0/1 τρίποντο, 1 λάθος σε 5:34), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 5 (1), Βλάντο Γιάνκοβιτς 9 (3/6 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής

ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ (Κάλες): ΝτιΛέο 7 (2), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουεϊνράιτ 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 11 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ράισχελ 5 (1), Σίμπσον 10 (2), Βαν Σλούτεν

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 14/27 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 17/22 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ράστα Βέχτα: 21/35 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 10/17 βολες, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 κλεψίματα, 16 λάθη