Αγχώθηκε, αλλά έμεινε… Ατρόμητος!

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-2 της Ντουνάιτσκα Στρέντα στο Περιστέρι και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa league.

Oι Περιστεριώτες αν και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 (Κατράνης και Μανούσος) στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο εμφανίστηκαν αγνώριστοι και ισοφαρίστηκαν σε 2-2 (Ραμίρεζ και Κάλμαρ). Όμως το γκολ του Ρισβάνη στο 76′ έδωσε… ανάσα και κλείδωσε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την πολωνική Λέγκια Βαρσοβίας. Πρώτο ματς την Πέμπτη στις 8/8 στη Πολωνία, με τη ρεβάνς να γίνεται μία εβδομάδα αργότερα στο Περιστέρι (15/8).

Οι Σλοβάκοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πιο δυνατά και προσπάθησαν να αιφνιδιάζουν τον Ατρόμητο. Οι Περιστεριώτες είχαν κυρίως αμυντικό ρόλο, έκλειναν τους χώρους στη Ντουνάισκα και προσπάθησαν κυρίως να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις.

Στο 22ο λεπτό ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Κατράνη, ο οποίος έκανε δύο προσποιήσεις, πάτησε περιοχή και με ωραίο πλασέ, έκανε το 1-0.

Στο 27ο λεπτό ο Ατρόμητος έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Ούμπιντες τροφοδότησε τον Μανουσό, πάτησε περιοχή και κέρδισε το πέναλτι, καθώς ανετράπη από τον Όραβετς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και πέτυχε το 2-0.

Στο 29’ η ομάδα του Περιστερίου, έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0, όταν ο Βέλλιος απέναντι από τον Γέντλιτσκα, δεν κατάφερε να πλασάρει εύστοχα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ατρόμητος είχε την κατοχή και κράτησε άνετα το σκορ και πήγε με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι Σλοβάκοι αιφνιδίασαν τον Ατρόμητο και έκαναν το 2-1. Μετά από φάση διαρκείας και λάθος του Γούτα, η μπάλα έφτασε στον Ραμίρεζ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και μείωσε σε 2-1 στο 54’.

Λίγο έλειψε να ισοφαρίσει η Ντουνάιτσκα στο 58ο, όταν ο Ταϊβό μέσα από την περιοχή , έκανε το πλασέ, όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι.

Ο Ατρόμητος στο δεύτερο δεν μπήκε καλά και πλήρωσε την αδράνεια του. Στο 71’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Κάλμαρ (2-2).

Στο 76’ οι γηπεδούχοι πήραν ….σωτήρια ανάσα, πετυχαίνοντας το 3-2. Ο Ούμπιντες εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Ρισβάνη και με κεφαλιά έκανε το 3-2.

Στο 85’ η Ντουνάιτσκα έχασε μεγάλη ευκαιρία. Από το φάουλ που εκτελέστηκε έξω από την περιοχή, ο Ρονάν στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 89’ ο Νάτσος έχασε μεγάλη ευκαιρία, απέναντι από τον Γέντλισκα, σούταρε με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90’ η Ντουνάιτσκα έχασε διπλή ευκαιρία με τους  Κάλμαρ και Ραμίρεζ, όμως δεν ευστόχησαν, με το 3-2 να παραμένει.

Στο 96′ οι Σλοβάκοι είχαν μία ακόμη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Κάλμαρ, ομως το σουτ του σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι

”Πάνω-κάτω” ήταν η μπάλα στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Ατρόμητος κράτησε με νύχια και με δόντια τη νίκη (3-2) και πήρε την πρόκριση.

Κίτρινες: Μανούσος, Κατράνης – Κοστρνα, Κρούζλιακ, Ταϊβο

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγερι, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χάρισης, Μάντσον, Ούμπιδες (85’ Νάτσος), Ενσικουλού (70’ Ρόσα), Μανούσος, Βέλλιος (59’ Καχίλα)

Ντουνάισκα Στρέντα (Χιμπάλα): Γέντλιτσκα, Όραβετς (61’ Βεσελόφσκι), Κρούζλιακ, M.Βίντα, Μπλάκμαν (76’ Ντιβκοβιτς), Κόστρνα, Κάλμαρ, Ρόναν, Τσμέλικ (46’ Κ. Βίντα), Ταϊβό, Ραμίρεζ