Αγχώθηκε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός στο Λαύριο

Ένας Ολυμπιακός ο οποίος τα «χρειάστηκε» στο Λαύριο ωστόσο έφτασε στη νίκη με  76-81 χάρη στην ψυχραιμία του στο φινάλε και πάει με καλή ψυχολογία στον «τελικό» με την Αρμάνι Μιλάνο την Πέμπτη για την Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Μπλατ ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι και έδωσαν δικαιώματα στους γηπεδούχους, αλλά στα τελευταία λεπτά βρήκαν τον τρόπο να αποδράσουν με το ροζ φύλλο αγώνα. Πρωταγωνιστές των «ερυθρολεύκων» οι Πρίντεζης (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Ουέμπερ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Aπό την άλλη η ομάδα του Σερέλη, έχασε την ευκαιρία για μια νίκη και υπέστη την 6η διαδοχική ήττα της για να βυθιστεί ακόμα περισσότερο.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με πένθος στις φανέλες τους λόγω της απώλειας του Αλέκου Σπανουδάκη.

Το ματς
Το Λαύριο έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως θα είναι αρκετά ανταγωνιστικό και θα βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό, που δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν το +3 (11-14 στο 5’), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολλές λύσεις επιθετικά. Μάλιστα, η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Η ομάδα του Σερέλη ξεκίνησε με 6-0 σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο (28-22 στο 12’), ενώ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +8 (32-24 στο 14’). Οι Πειραιώτες βελτίωσαν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 14-5 ανέκτησαν το προβάδισμα (37-38 στο 17’).

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Λαυρίου αντέδρασαν εκ νέου και με τους Λαμπ, Γουίτι να αναλαμβάνουν δράση, πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο στο +4 (44-40), με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει 14 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Με μπροστάρη τον Λούντζη και εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα της αντίπαλης άμυνας, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο στις αρχές της τρίτης περιόδου (51-44 στο 24’).

Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και αντέδρασαν: με επιμέρους σκορ 17-6 ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με +4 (57-61 στο 28’), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμς-Γκος, που κουβαλούσε στις πλάτες του την ομάδα του. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με 4 πόντους προβάδισμα (61-65).

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, οι γηπεδούχοι κυριεύτηκαν από νευρικότητα και εγκλωβίστηκαν στην καλή άμυνα των παικτών του Μπλατ. Από την άλλη, οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις με τους Σπανούλη, Πρίντεζη στον επιθετικό τομέα και κάπως έτσι ξέφυγαν με +4 (70-74 στο 35’). Εντούτοις, κάπου εκεί κόλλησαν πάλι όσον αφορά το σκοράρισμα και επέτρεψαν στην ομάδα του Σερέλη να περάσει μπροστά (75-74 στο 38’).

Στο τελευταίο δίλεπτο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε σωρεία λαθών και άστοχες προσπάθειες, με τους παίκτες του Λαυρίου να καταρρέουν υπό το βάρος της πίεσης και να χάνουν «χρυσή» ευκαιρία για να φτάσουν σε μια ιστορική νίκη: με το σκορ στο 75-74, οι γηπεδούχοι είχαν δύο κακές επιθέσεις και επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να περάσουν μπροστά (75-77 στα 34’’).

Μιλόσεβιτς και Γουέμπερ είχαν από ½ βολές (76-78), με το Λαύριο να έχει τον τελευταίο λόγο, αλλά τον Κουζέλογλου να αστοχεί εξ επαφής στα 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει -πιθανότατα- το ματς στην παράταση. Με 3 βολές από Μιλουτίνοφ, Ουίλιαμς-Γκος, ο Ολυμπιακός έφτασε στο τελικό 76-81 και απέφυγε τα… δράματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81.

Λαύριο (Σερέλης): Λούντζης 11, Κουζέλογλου, Λαμπ 16, Μπιούφορντ 7, Γουίτι 6 (6 ριμπ.), Μαστρογιαννόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 5, Μιλόσεβιτς 11 (6 ριμπ.), Περράκης, Κακλαμανάκης 12, Νίξον 4 (4 ασίστ), Ερμείδης.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 3, Μιλουτίνοφ 7 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 11 (5 ασίστ), Ουέμπερ 14 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 18 (5 ριμπ.), Αγραβάνης 2, Σπανούλης 12 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 2, Τουπάν, Τίμα, ΛεΝτέι 4.