Αγχώθηκε, αλλά πέρασε στον τελικό η Γιουβέντους

Την πρόκριση στον τελικό του Ιταλικού Κυπέλλου πήρε η Γιουβέντους, μετά το 0-0 κόντρα στη Μίλαν στο Τορίνο. Οι “Μπιανκονέρι” είχαν έρθει ισόπαλοι 1-1 στην πρώτη αναμέτρηση, έχοντας το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ, κάτι που όπως φάνηκε ήταν πολύτιμο.

Στον τελικό η Γιουβέντους θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Νάπολι-Ίντερ, που αγωνίζονται το Σάββατο (13/6).

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Γιουβέντους ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Σάρι να είναι πιο δημιουργικοί.

Το ημίχρονο έληξε 0-0, ωστόσο η Γιουβέντους ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Σάρι ήταν πιο δραστήριοι και προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για κάποιο τέρμα.

Η μεγάλη ευκαιρία το ημίχρονο ήταν στο 15ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, μετά από χέρι, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται και το VAR. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Ντοναρούμα, με το 0-0 να παραμένει. Οι «ροσονέρι» έμειναν με 10 παίκτες στο 17ο λεπτό, καθώς ο Ρέμπιτς έκανε άσχημο μαρκάρισμα πάνω στον Ντανίλο, με τον διαιτητή να του δείχνει απευθείας την κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν μπήκε δυνατά. Μόλις στο 48ο λεπτό, ο Μποναβεντούρα έκανε τη σέντρα, ο Τσαλχάνογλου έπιασε μια κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπουφόν.

Η Γιούβε απείλησε στο 71′, όταν ο Ντιμπάλα έκανε μια σέντρα από τα αριστερα, ο Ντε Λιχτ ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Κιάερ έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ, λίγο πριν η μπάλα φτάσει στο κεφάλι του Ολλανδού.

Στο 80′ οι γηπεδούχοι έχασαν και νέα καλή ευκαιρία, με μακρινό σουτ του Ντιμπάλα, το οποίο έδιωξε με γροθιές ο Ντοναρούμα.

Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος της αναμέτρησης, με την Γιουβέντους να παίρνει την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας.

Κίτρινες: Πιάνιτς 43′, Κεντίρα 74′ / Κόντι 18′

Κόκκινες: – / Ρέμπιτς 17′

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Μπουφόν, Ντανίλο (82′ Κουαδράδο), Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς (62′ Κεντίρα), Ματουιντί (62′ Ραμπιό), Κόστα (62′ Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα, Ρονάλντο.

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Κόντι (88′ Λαξάλτ), Κιάερ, Ρομανιόλι, Καλάμπρια (88′ Σέιλμεϊκερς), Κεσιέ (82′ Κρούνιτς), Μπενασέρ, Πακέτα (82′ Κολόμπο), Μποναβεντούρα (52′ Ραφαέλ Λεάο),Ρομανιόλιογλου, Ρέμπιτς.