Αγχώθηκε το Περιστέρι, ψηλά ο Χολαργός, ελπίζει η Κύμη

Τα εύκολα δύσκολα έκανε το Περιστέρι. Η ομάδα του Πεδουλάκη έφτασε ακόμη και στο +17, με τον μαχητικό Κολοσσό να μειώνει στο καλάθι (70-68) στα 30’’, αλλά τελικά να παίρνει τη νίκη (73-70) και με το 9-2 να μένει στην πρώτη τριάδα της Α1!

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Βασιλόπουλος με 23 πόντους, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο Γκρέι. Από τους «θαλασσί», που έπεσαν στο 2-8, πάλεψε ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

Συνέχεια στην καλή πορεία του έδωσε ο Χολαργός. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη νίκησε 82-71 το Λαύριο εντός έδρας και μετά από αυτή την επιτυχία εδραιώθηκε στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας της Basket League μετά από 11 αγωνιστικές και συνεχίζει να δίνει μάχη για την είσοδό του στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο με βολές του Γιάνκοβιτς έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (31-21) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται τελικά στο 46-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 19-8, ο Χολαργός έφτασε να προηγείται με 65-47 και ουσιαστικά το ματς κρίθηκε δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ροκανίσουν λίγο την διαφορά (73-63 στο 37’), χωρίς όμως ποτέ να μπορέσουν ποτέ να πλησιάσουν περισσότερο και να αγχώσουν πραγματικά τους νεοφώτιστους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71

Δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα για την Κύμη, που νίκησε 75-57 τον Άρη στη Χαλκίδα χάρη στην εκπληκτική της τέταρτη περίοδο, στην οποία «έτρεξε» επιμέρους σκορ 29-9 (!) για να πικράνει τον πρώην προπονητή της, Γιάννη Καστρίτη.

Αυτή ήταν η 6η διαδοχική ήττα για τους Θεσσαλονικείς, που κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό αφού έχουν ξεμείνει με μόλις 2 νίκες (2-9). Κορυφαίος για τους νικητές ο Σαγκς (18 πόντοι), μόνο ο Χάρις (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57